Grecko-macedońska granica zamknięta dla Afgańczyków

Świat
Grecko-macedońska granica zamknięta dla Afgańczyków
PAP/EPA/Georgi Licovski

Afgańscy migranci zmierzający na północ Europy nie zostali w niedzielę wpuszczeni do Macedonii na przejściu granicznym po stronie Grecji - poinformowały władze macedońskie i źródła greckie. Wpuszczani są tylko Irakijczycy i Syryjczycy.

Macedońskie władze wyjaśniały wcześniej, że reagują w ten sposób na "efekt domina" wywołany przez ich sąsiadów. - Strona serbska zablokowała wjazd dla afgańskich uchodźców - powiedziała rzeczniczka macedońskiej policji.

 

Policyjne źródła greckie przekazały mediom, że rano zostały uprzedzone o decyzji macedońskich władz, ale oficjalnie Skopje nie poinformowało Aten o takich planach. "Grecja potępia wszelkie jednostronne działania" - podkreśliły greckie źródła rządowe.

 

Ok. 200 Afgańczyków zablokowanych w obozie

 

W niedzielę w obozie przejściowym w greckim mieście Idomeni, przy granicy z Macedonią, zablokowanych zostało ok. 200 Afgańczyków - poinformował Aleksander Wulgaris, przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

 

- Irakijczyków i Syryjczyków puszczają, a nas nie. Dlaczego - zastanawiał się Sajed Wahab Sadat, 26-letni mechanik z prowincji Tachar w północno-wschodnim Afganistanie. Dodał, że "chce się udać do Niemiec, żeby pracować i bezpiecznie żyć, a w kraju jego życie jest zagrożone".

 

Decyzję podjęły Austria i Słowenia 

 

Z kolei macedońska policja podała, że w miejscowości Tabanowce, po macedońskiej stronie granicy z Serbią, oczekuje ponad 600 afgańskich uchodźców. Natomiast Serbia oświadczyła, że decyzję o uniemożliwieniu uchodźcom z Afganistanu przejścia przez tzw. bałkański korytarz podjęły Austria i Słowenia.

 

- Wszyscy mogą się przemieszczać w zgodzie z zasadami przyjętymi przez Austrię i Słowenię - oświadczył serbski minister pracy Aleksandar Vulin.

Od piątku w Austrii obowiązuje limit wpuszczanych osób ubiegających się o azyl, wynoszący 80 przybyłych dziennie. Nie wykluczono wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze