Blokady przejść między Bułgarią i Grecją najlepiej ominąć jadąc przez Macedonię - radzi Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Biznes
Blokady przejść między Bułgarią i Grecją najlepiej ominąć jadąc przez Macedonię - radzi Główny Inspektorat Transportu Drogowego
PAP/EPA/VASSILIKI PASCHALI

Polscy przewoźnicy mogą ominąć blokady przejść granicznych między Bułgarią i Grecją jadąc przez Macedonię - poinformował p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Niepotrzebne są przy tym macedońskie zezwolenia na tranzyt. Na przejściach granicznych oczekuje ok. 50-70 polskich kierowców samochodów ciężarowych w około 20-kilometrowej kolejce.

- Konsul RP w Sofii poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego o blokadzie wszystkich przejść granicznych pomiędzy Bułgarią i Grecją. Polscy przewoźnicy mogą ominąć blokady jadąc przez terytorium Macedonii - czytamy w komunikacie GITD.

 

Inspektor wyjaśnił, że bezterminową blokadę granic ogłosili greccy rolnicy, którzy protestują przeciwko zmianom w systemie emerytalnym i podatkowym planowanym przez grecki rząd.

 

- Przejścia graniczne z Grecją zablokowali również kierowcy ciężarówek z Bułgarii, ponieważ greccy rolnicy nie wywiązali się z zapowiedzi przepuszczania samochodów przez kilka godzin dziennie - czytamy w komunikacie GITD.

 

Pomoc humanitarna dla oczekujących kierowców

 

Inspektor poinformował, że w związku z licznymi skargami polskich przewoźników, polska ambasada w Sofii wystosowała notę do bułgarskich władz z prośbą o pilne udzielenie pomocy humanitarnej i umieszczenie przenośnych punktów sanitarnych na całej długości kolejki oraz o interwencję u bułgarskich przewoźników w celu zakończenia blokad.

 

Na przejściach granicznych oczekuje ok. 50-70 polskich kierowców samochodów ciężarowych w około 20-kilometrowej kolejce.

 

Ambasada RP w Sofii na bieżąco informuje o sytuacji na swojej stronie i portalach społecznościowych. Rekomenduje polskim przewoźnikom wstrzymanie ekspedycji ich pojazdów przez przejścia graniczne pomiędzy Bułgarią i Grecją.

 

Z związku z tym biuro do spraw transportu międzynarodowego GITD poinformowało o możliwości wykonywania przewozów do Grecji i z Grecji tranzytem przez terytorium Macedonii, bez wymogu posiadania zezwolenia macedońskiego na tranzyt.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie