Ukraina: wymiana zakładników z separatystami

Świat
Ukraina: wymiana zakładników z separatystami
PAP/EPA/SERGEY VAGANOV

Ukraińskie siły rządowe i prorosyjscy separatyści z Donbasu dokonali w sobotę wymiany zakładników, którzy więzieni są przez obie strony konfliktu. Była to pierwsza taka wymiana w 2016 roku - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

SBU przekazała, że wymieniła trzech ukraińskich żołnierzy na sześciu prorosyjskich separatystów. Później prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że wolność odzyskał jeszcze jeden wojskowy, przetrzymywany przez rebeliantów.

 

Iryna Heraszczenko, deputowana do ukraińskiego parlamentu i pełnomocniczka prezydenta ds. pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie przekazała, że w rękach separatystów wciąż znajduje się 134 zakładników. Niektórzy przetrzymywani są przez nich od roku.

 

Heraszczenko przypomniała, że sprawa wymiany jeńców jest jednym z tematów, omawianych podczas rozmów w sprawie Donbasu w Mińsku na Białorusi. "Jesteśmy gotowi do kompromisów (…) i przygotowujemy nowe inicjatywy na spotkanie w Mińsku"- napisała posłanka na swoim Facebooku.

 

Konflikt na wschodniej Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych. Według ukraińskich władz w Donbasie prócz separatystów znajduje się ok. 8 tys. żołnierzy regularnej armii rosyjskiej.

 

PAP

 

 

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze