Przystanki w stylu górniczego szybu. Tylko w Rybniku

Biznes
Przystanki w stylu górniczego szybu. Tylko w Rybniku
rybnik.eu

Odpowiednio zaprojektowane ławki, latarnie uliczne, wiaty przystankowe czy kosze na śmieci mogą nadać miejskiej przestrzeni niepowtarzalny, charakterystyczny dla miasta kształt - przekonują samorządowcy z Rybnika, którzy zainicjowali stworzenie własnego katalogu mebli miejskich.

To kolejna inicjatywa, służąca poprawie estetyki w tym 140-tysięcznym mieście. Korzystając z przepisów tzw. ustawy krajobrazowej samorządowcy pracują też nad uregulowaniem zasad umieszczania reklam w mieście i chcą ustanowić w śródmieściu park kulturowy.

 

Po meblach poznasz, że to Rybnik

 

Pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej Wojciech Student wskazuje, że dziś tzw. meble miejskie najczęściej nie są ze sobą spójne i nie można ich jednoznacznie identyfikować z miastem. Krokiem w kierunku uporządkowania przestrzeni publicznej w Rybniku było ogłoszenie konkursu na katalog mebli miejskich.

 

- Założeniem konkursu było opracowanie takiego katalogu mebli i urządzeń miejskich, które będą kojarzyły się z Rybnikiem i będą mogły być traktowane jako typowo rybnickie - wyjaśnił Student.

 

Rozstrzygnięty w ostatnim czasie konkurs był adresowany zarówno do profesjonalistów - architektów, projektantów, grafików - jak i do studentów oraz wszystkich umiejących projektować formy przestrzenne. Chodziło nie tylko o to, by zaprojektowane meble były ładne, funkcjonalne, trwałe i ergonomiczne, ale też by "wyrażały tożsamość miejsca i tworzyły charakter przestrzeni miejskiej".

 

Jury oceniło osiem prac, prezentujących najróżniejsze elementy miejskiej infrastruktury - od wiat przystankowych i ławek, po zegary uliczne, słupy ogłoszeniowe, barierki, stojaki na rowery, słupki chodnikowe, donice i osłony drzew. Autorzy jednej z prac nawiązali np. do stylistyki górniczego szybu, wzorując się na zabytkowej rybnickiej kopalni "Ignacy".

 

Stare i nowe razem

 

Samorządowcy podkreślają, że określenie standardów związanych z meblami i urządzeniami miejskimi nie wiąże się z demontażem już istniejących i sprawnych elementów małej architektury w mieście - mają one być ulepszane, a meble z katalogu mają być stosowane przy tworzeniu nowej infrastruktury.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie