"Homeopatia zabrnęła w terapeutyczną ślepą uliczkę". Ekspert o wynikach badaniach

Technologie
"Homeopatia zabrnęła w terapeutyczną ślepą uliczkę". Ekspert o wynikach badaniach
Polsat News

Uznany badacz, prof. Paul Glasziou, zadeklarował, że homeopatia zabrnęła w "terapeutyczną ślepą uliczkę". Naukowiec wyraził taką opinię po zakrojonych na szeroką skalę badaniach, które wykazały, że homeopatyczne leki nie są skuteczniejsze niż placebo.

Glasziou to badacz specjalizujący się w medycynie opartej na dowodach. Pracuje na australijskim uniwersytecie w Bond i był przewodniczącym krajowej Narodowej Rady Zdrowia i Badań Medycznych.


Swoje wnioski przedstawił po opublikowaniu raportu przygotowanego przez Radę. Stworzono go opierając się na 57 przeglądach badań, zawierających 176 indywidualnych badań i analizujących 68 różnych chorób.


"Na podstawie badań, w których brali udział ludzie, nie powstały żadne przekonujące dowody na to, że homeopatia jest efektywna w leczeniu różnych chorób. Jej działanie przyniosło podobne wyniki jak zastosowanie placebo" - czytamy w raporcie.


Glasziou na swoim blogu napisał, że gdy rozpoczynano badania, nie był w żaden sposób, pozytywnie czy negatywnie nastawiony do homeopatii. Był za to ciekaw, czy tego rodzaju leczenie może zadziałać.


"Dobrze rozumiem, dlaczego Samuel Hehnemann, wynalazca homeopatii, był rozczarowany 18-wiecznymi praktykami medycyny, takimi jak np. upuszczanie krwi. Sądzę jednak, że Hehnemann byłby zawiedziony całkowitą porażką homeopatii, która kontynuowała jego innowacyjne badania. Zabrnęła ona w ślepą uliczkę" - czytamy na blogu.


Glasziou dodał, że jest zaszokowany faktem, że organizacje promujące homeopatię zalecają jej stosowanie w przypadkach zachorowań na AIDS i malarię w Afryce. Jego zdaniem są to praktyki wysoce wątpliwe.

 

Independent.co.uk

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie