Cameron: ogłoszę datę referendum po sobotnim posiedzeniu rządu

Świat
Cameron: ogłoszę datę referendum po sobotnim posiedzeniu rządu
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Brytyjski premier David Cameron poinformował w sobotę na Twitterze, że datę referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ogłosi po sobotnim posiedzeniu rządu zaplanowanym na godzinę 10 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce).

"Dzisiaj rano rząd będzie omawiał specjalny status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - następnie ogłoszę datę planowanego referendum" - napisał Cameron.

 

Jednomyślne poparcie dla porozumienia 

 

W piątek późnym wieczorem przywódcy unijny obradujący na szczycie w Brukseli jednomyślnie poparli porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa W. Brytanii we Wspólnocie. Jak oświadczył na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, "to porozumienie odpowiada na wszystkie obawy, wyrażone przez Wielką Brytanię, a jednocześnie nie narusza naszych fundamentalnych zasad". Podkreślił, że wynegocjowane warunki zapewnią "specjalny status" W. Brytanii w UE, będą prawnie wiążące i nieodwracalne.

 

Premier Cameron oświadczył w piątek, że wynegocjował "porozumienie, które daje Wielkiej Brytanii specjalny status w UE" i, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by w planowanym referendum zagłosowali za pozostaniem w UE.

 

Cameron: Jeśli zagłosujemy za opuszczeniem UE, trzeba będzie z niej wystąpić

 

Premier Wielkiej Brytanii przestrzegł także, by nikt nie spodziewał się, że w razie negatywnego wyniku referendum możliwe będzie wynegocjowanie drugiego, być może lepszego kompromisu z UE. - Jeśli zagłosujemy za opuszczeniem Unii Europejskiej, trzeba będzie z niej wystąpić - oświadczył.

 

Według poniedziałkowego sondażu ComRes dla telewizji ITV News 49 proc. Brytyjczyków deklaruje, że zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, podczas gdy 41 proc. chciałoby wyjścia kraju z Unii.

 

W piątek w ankiecie ośrodka TNS 36 proc. badanych było za wyjściem W. Brytanii z UE, a 34 proc. - za pozostaniem w Unii; przy czym 23 proc. respondentów było niezdecydowanych, a 7 proc. wcale nie poszłoby do głosowania.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie