Brytyjscy eksperci: silna pozycja Grupy Wyszehradzkiej na szczycie UE

Świat
Brytyjscy eksperci: silna pozycja Grupy Wyszehradzkiej na szczycie UE
PAP/EPA/FILIP SINGER

Eksperci zajmujący się brytyjskimi relacjami z Unią Europejską ocenili w, że szczególną rolę w negocjacjach na temat warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odegrały państwa Grupy Wyszehradzkiej. Należą do niej: Polska , Węgry, Czechy i Słowacja.

W nocy z piątku na sobotę liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli plan porozumienia dotyczącego brytyjskich planów reformy wspólnoty.

 

Zgodnie z przyjętym kompromisem wprowadzona zostanie możliwość dopasowywania wysokości wypłacanych imigrantom z pozostałych państw Unii zasiłków na dzieci mieszkające w innych krajach UE. Zgodzono się zarazem na okres przejściowy dla tych imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii. Dla nich te zasiłki będą mogły być ograniczane od 1 stycznia 2020 roku.

 

Jedność 4 państw Grupy Wyszechradzkiej

 

Zdaniem brytyjskich ekspertów negocjacje podczas obrad Rady Europejskiej w Brukseli pokazały silną pozycję Grupy Wyszehradzkiej, która skutecznie ograniczała ambicje brytyjskich negocjatorów dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla pracowników z innych państw Unii Europejskiej, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej.

 

- Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, bo podobną sytuację obserwujemy np. w trakcie rozmów dotyczących Wieloletnich Ram Finansowych [budżetu Unii Europejskiej - PAP], ale konsekwencja i spójność stanowiska V4 wzmocniły argumenty Polski, która prowadziła grę o największą stawkę  - podkreśliła Agata Gostyńska-Jakubowska, analityczka w Centre for European Reform w Londynie. 

 

- Wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej widzieliśmy znacznie większą jednomyślność niż w wielu istotnych kwestiach ostatnich miesięcy, m.in. utrzymania sankcji wobec Rosji - przyznał Paweł Świdlicki, ekspert think-tanku Open Europe.  - W toku negocjacji Cameron musiał zabiegać o zgodę każdego z państw Europy Środkowo-Wschodniej i jeździć do poszczególnych stolic, co świadczy o wzmocnieniu znaczenia regionu - podkreślił ekspert.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie