Ruszyła pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

Biznes
Ruszyła pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych
Polsat News

W piątek rozpoczęła się rejestracja wniosków o pomoc dla osób, które wpadły w tarapaty i nie są w stanie spłacać kredytu mieszkaniowego. Klienci banków, które udzieliły kredytów w walutach lub polskich złotych, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, powołanego za czasów koalicji PO-PSL. Na jakich zasadach działa fundusz i kto może z niego skorzystać - wyjaśnił Michał Stela.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przeznaczony jest dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie budżetu gospodarstwa domowego. O pomoc może starać się każdy,  kto ma problemy finansowe niezależenie od tego, czy wziął kredyt we frankach szwajcarskich, w euro czy w polskich złotych.

 

Warunki pomocy


Aby skorzystać z pomocy kredytobiorca musi spełniać określone kryteria. O wsparcie moga starać sie np. osoby, które straciły pracę - nie można się jednak samemu zwolnić ani zostać zwolnionym dyscyplinarnie, lub rata kredytu przekracza 60 proc. dochodów miesięcznych. Wystąpić o pomoc mogą również osoby, których dochód po odjęciu raty kredytu znajdzie się poniżej progu wymaganego przy korzystaniu z pomocy społecznej.

 

Wsparcie przyznaje się w oparciu o umowę zawieraną między kredytodawcą (tj. bankiem z którym zawarta jest umowa kredytowa) a kredytobiorcą.

 

Wypłata przez 18 miesięcy


Osoby zakwalifikowane do pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą otrzymać 1500 zł miesięcznie. Będzie ona wypłacana maksymalnie przez 18 miesięcy.

 

Pomoc trzeba będzie zwrócić, ale będzie to rozłożone w czasie. Po otrzymaniu pomocy są dwa lata karencji i dopiero później rozpoczyna się spłata, która może trwać nawet osiem lat. Z wyliczeń wynika, że gdyby ktoś otrzymał pomoc w maksymalnej wysokości 1500 zł miesięcznie, to później jego obciążenie wynikające ze spłaty będą wynosiły jedynie 300 zł miesięcznie.

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie