Wkrótce zarządzenie ws. koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży

Technologie
Wkrótce zarządzenie ws. koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży
Polsat News

W najbliższych tygodniach prawdopodobnie zostanie opublikowane zarządzenie prezesa NFZ, w którym ogłosi program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży - podał w piątek dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski.

Program przewiduje m.in. niedostępną dotychczas w ramach ubezpieczenia w NFZ możliwość całodobowego kontaktu telefonicznego ze specjalistą - lekarzem lub położną. Nowością będzie też możliwość prowadzenia ciąży przez położną.

 

- Program ogniskuje się na kobiecie w okresie ciąży i połogu - chodzi o to, żeby czuła się bezpieczna i zadbana. Stąd m.in. opcja konsultacji telefonicznej przez całą dobę, w razie gdyby ciężarna zauważyła u siebie jakieś niepokojące objawy - powiedział dyrektor Zawalski, który w piątek przedstawiał założenia programu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

 

Program jest przeznaczony dla kobiet w ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo. - 75 proc. porodów w Polsce to porody fizjologiczne, w związku z tym przy współpracy ekspertów spróbowaliśmy połączyć opiekę nad ciężarną, nad porodem, nad noworodkiem, przede wszystkim z troski o kobietę - mówił dyrektor.

 

- Program ma zagwarantować to, że dostanie pełną opiekę w określonych terminach, które przewiduje wydany przez ministra zdrowia standard opieki nad ciążą fizjologiczną. Otrzyma to bezpłatnie i tam, gdzie będzie chciała. Będzie miała możliwość wyboru, czy ciążę będzie prowadziła położna czy lekarz - tu wchodzimy w nowy temat w Polsce, to będzie wymagało dużej pracy środowiska, żeby w sposób właściwy, a przede wszystkim bezpieczny to zapewnić. Ideą tego programu jest to, że ciężarna nie będzie poszukiwała miejsca, gdzie zrobić badania, gdzie USG, a potem gdzie urodzić - dodał.

 

Jak poinformował dyr. Zawalski, zakończył się już przewidziany przepisami etap konsultacji zarządzenia m.in. z konsultantami krajowymi czy środowiskiem pielęgniarek i położnych. Obecnie trwa analiza otrzymanych wniosków. - W najbliższym czasie zostanie opublikowany ostateczny tekst zarządzenia. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie konkursu dla placówek, które zechcąświadczyć takie usługi - powiedział dyrektor.

 

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka ma czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W ramach opieki koordynowanej zespół zapewniałby całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia, w tym np. szeroki dostęp do porad laktacyjnych.

 

Z kolei szpital - współkoordynator programu - będzie mógł, zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki, skorzystać z nowego sposobu rozliczenia. Szpital, który zdecyduje się przystąpić do pierwszego, pilotażowego etapu programu, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Do pilotażu mogą przystąpić te placówki, które deklarują co najmniej 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. Będą też musiały zapewnić pacjentkom standard określony w zarządzeniu.

 

- Zakłada ono nieco lepsze wyposażenie niż obecnie przewidziane w szpitalach pierwszego poziomu referencyjnego, musi być bliższe temu w szpitalach drugiego stopnia referencyjnego - sprecyzował dyrektor Zawalski.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!