Małopolskie: 25 lat więzienia dla zabójcy nastolatka z Zębu

Polska
Małopolskie: 25 lat więzienia dla zabójcy nastolatka z Zębu
Polsat News

Krakowski Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla 22-letniego Józefa C., oskarżonego o zabójstwo 16-letniego gimnazjalisty z Zębu - poinformował w piątek rzecznik sądu sędzia Wojciech Dziuban. Wyrok jest prawomocny.

Na mocy wyroku Józef C. będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze warunkowe zwolnienie nie wcześniej niż po odbyciu 20 lat kary. Ponadto ma zapłacić po 20 tys. zł zadośćuczynienia dla każdego z rodziców ofiary.

 

Śmiertelne ciosy młotkiem

 

Do zabójstwa doszło w sierpniu 2014 r. 16-latek z Zębu uczestniczył w festynie w swojej rodzinnej wsi. Po zabawie Józef C., mieszkaniec sąsiedniej wsi zaproponował, że podwiezie go samochodem do domu. Mężczyzna zadał chłopakowi śmiertelne ciosy młotkiem i wywiózł ciało do lasu przy drodze z Zakopanego na Łysą Polanę. Zwłoki 16-latka odnalazł rano pracownik leśny. Sprawca został zatrzymany po kilku tygodniach.

 

W trakcie zeznań Józef C. nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania. Został poddany badaniom psychiatrycznym, ale biegli nie stwierdzili u niego zaburzeń.

 

Prokurator wnioskował o dożywocie

 

W trakcie procesu prokurator domagał się kary dożywotniego więzienia. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uznał jednak, że okolicznością łagodzącą był fakt, że Józef C. przyznał się do zabójstwa i współpracował z organami ścigania, i skazał go na 25 lat więzienia.

 

Wyrok ten utrzymał w czwartek Sąd Apelacyjny.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie