Ciosek: Wałęsa nigdy się nie złamał

Polska

- Prowadziłem z Wałęsą negocjacje, on nie godził się na żadne propozycje, nigdy się nie złamał - stwierdził Stanisław Ciosek w programie "Państwo to My". Według byłego działacza PZPR, nie wolno patrzeć na Wałęsę w kawałkach, trzeba zrozumieć jego całą sylwetkę. - Haki SB na Wałęsę, nawet jeśli były, nie mogły być mocne - stwierdził natomiast Jan Lityński, działacz opozycyjny w PRL.

Ciosek powiedział, że w imieniu rządu dwukrotnie rozmawiał z Wałęsą w Arłamowie, gdzie przywódcę "Solidarności" internowano. - Nie miałem dla niego żadnych propozycji, ale miałem zbierać efekty tych propozycji. Otóż, Wałęsa nie godził się na żadne propozycje. Cały czas żądał przywrócenia do życia "Solidarności". Nie złamał się i mówię to jako druga strona. To co, agent się nie złamał? No, na miłość boską - stwierdził w rozmowie z Jarosławem Gugałą. 

 

Według Jana Lityńskiego Wałęsa w czasie stanu wojennego był poddawany naciskom, którym nie uległ. - Mamy rok 1982, początek stanu wojennego. Wałęsa został wywieziony do Arłamowa i tam na niego bardzo wyraźnie naciskano, aby zaakceptował, mówiąc w skrócie, tzw. żółte związki zawodowe. Czyli, żeby powiedział, że "Solidarność" będzie zamkniętym rozdziałem. Wałęsa się wtedy nie załamał. Gdyby haki na niego były dostateczne silne albo on dostatecznie słaby, to władza wyciągnęłaby sprawę agenta - stwierdził działacz opozycyjny w PRL.

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie