Waszczykowski: Z Kerrym o bezpieczeństwie i wraku tupolewa. Kwestia Komisji Weneckiej marginalna

Świat
Waszczykowski: Z Kerrym o bezpieczeństwie i wraku tupolewa. Kwestia Komisji Weneckiej marginalna
Polsat News/AP

- Amerykańskie media nie skupiają się, wzorem niektórych polskich, na temacie Komisji Weneckiej. John Kerry wyraził jedynie zadowolenie, że Polska zwróciła się do Komisji o opinię ws Trybunału Konstytucyjnego, ale podczas półgodzinnej rozmowy z ministrem Waszczykowskim padły zdecydowanie ważniejsze z polskiego punktu widzenia ustalenia - relacjonuje korespondentka Polsatu News Zuzanna Falzman.

Rozmowę zdominowały problemy bezpieczeństwa we wschodniej Europie. Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona - mówił szef polskie dyplomacji wyjaśniając, że chodzi o zwiększenie obecności sprzętu i żołnierzy.

 

Minister Witold Waszczykowski uzyskał też zapewnienie pomocy w odzyskaniu wraku rządowego tupolewa i czarnych skrzynek.

 

- Powiedziałem, że my stawiamy jasno sprawę wobec Rosji: im dłużej trzymacie śledztwo niezakończone i dowody tej katastrofy, tym bardziej utrzymujecie nas w przekonaniu, że jest coś na rzeczy, że katastrofa mogła wyglądać inaczej. W związku z tym prosiłem USA o wsparcie i pomoc, żeby nakłonić Rosję do większej współpracy z nami - powiedział Waszczykowski.

 

Sekretarz stanu USA John Kerry przychylił się do tej prośby zlecając Victorii Nuland, podsekretarz odpowiedzialnej za nasz region, zajęcie się tą sprawą.

 

Waszczykowski po spotkaniu - relacjonowała w rozmowie z Bartoszem Kurkiem Zuzanna Falzman,  przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy za sześć tygodni podczas szczytu w  Waszyngtonie dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą. Za to w ciagu najbliższych kilku tygodni do Polski przyjedzie John Kerry, któy przyjął zaproszenie szefa polskiej dyplomacji.

 

Natomiast nie padły żadne deklaracje ws. ewentualne zniesieni wiz dla Polaków.

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie