Trump odpowiada papieżowi: zaakceptuje mnie, gdy IS zaatakuje Watykan

Świat
Trump odpowiada papieżowi: zaakceptuje mnie, gdy IS zaatakuje Watykan
PAP/EPA/Richard Ellis

- Kiedy Państwo Islamskie zaatakuje Watykan, to papież będzie wolał, bym to ja był prezydentem USA - powiedział w czwartek Donald Trump. Republikański pretendent na najwyższy urząd w kraju odniósł się w ten sposób do słów Franciszka, który skrytykował wcześniej jego stanowisko w sprawie imigrantów.

- Jeśli, a właściwie kiedy Watykan zostanie zaatakowany przez Państwo Islamskie, co - jak wszyscy wiedzą - jest dla tego ugrupowania ostatecznym celem, zaręczam wam, że papież będzie żałował i modlił się, żeby to Donald Trump był prezydentem - powiedział polityk na wiecu wyborczym w stanie Karolinie Południowa.

 

 

Wypowiedź Franciszka Trump nazwał "haniebną" i wyraził przekonanie, że papież został wprowadzony w błąd przez rząd Meksyku. - Papież usłyszał historię tylko od jednej strony. Nie widzi przestępczości, handlu narkotykami ani szkodliwego wpływu obecnej polityki imigracyjnej na amerykańską gospodarkę - powiedział.

 

Słowa papieża

 

Wcześniej w czwartek, w drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku, papież został poproszony przez dziennikarzy o opinię na temat wypowiedzi Trumpa przeciw imigrantom. Franciszek zastrzegł, że nie chce mieszać się w amerykańską politykę, zaznaczył jednak, że "Ten, kto chce wznosić mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem". - To nie jest Ewangelia - dodał.

 

W grudniu Trump ściągnął na siebie krytykę, gdy zaproponował wprowadzenie "całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów", zarówno dla imigrantów, jak i turystów, by chronić USA przed "straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad". Swój pomysł ogłosił w kilka dni po badanej przez FBI jako "akt terroryzmu" strzelaninie w kalifornijskim San Bernardino, gdzie muzułmańskie małżeństwo zabiło 14 osób.

 

Już wcześniej miliarder głosił kontrowersyjne poglądy o imigrantach. O Meksykanach mówił, że to kryminaliści i gwałciciele. Obiecał też, że jeśli zostanie prezydentem USA, to na granicy z Meksykiem wybuduje mur, by powstrzymać napływ nielegalnych migrantów z tego kraju.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze