Lublin: wyrok za obraźliwe komentarze w internecie pod adresem uchodźców

Polska
Lublin: wyrok za obraźliwe komentarze w internecie pod adresem uchodźców
PAP/EPA/Christian Bruna

Na karę dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 800 zł grzywny skazał w czwartek sąd w Lublinie 30-letnią Olgę K. za obraźliwy wobec uchodźców z Syrii wpis na portalu społecznościowym. Kobieta przyznała się do winy.

Sprawa dotyczy wpisu z września ubiegłego roku na jednym z portali społecznościowych. Pod filmem pokazującym imigrantów z Syrii na Węgrzech pojawił się komentarz: "Brudasy pier…. Jeszcze pomocą gardzą. Do gazu". Przedstawiciele stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita zawiadomili prokuraturę. Śledczy ustalili, że autorką wpisu jest 30-letnia bezrobotna Olga K. z Lublina.


Kobieta przyznała się do winy, wystąpiła do sądu z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzania procesu. Sąd Rejonowy Lublin -Zachód ten wniosek uwzględnił.


Winna nawoływania do nienawiści


Sąd uznał ją za winną popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych wobec imigrantów z Syrii i publicznego znieważenia ludności pochodzenia syryjskiego, których nazwała w sposób pogardliwy i obraźliwy.


Sędzia Marta Marczewska w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że przy wymierzaniu kary sąd miał na uwadze znaczny stopień społecznej szkodliwości tego rodzaju czynów. - Takie czyny jak te, zdarzają się coraz częściej, podobne wpisy są coraz częściej zamieszczane na różnych portalach - zaznaczyła sędzia.


Olga K. nie była wcześniej karana, co sąd uznał za okolicznością łagodzącą. 


- Oskarżona stwierdziła, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że taki wpis może to doprowadzić do takich konsekwencji, że sprawa może znaleźć się sądzie - dodała sędzia Marczewska.


Sąd zobowiązał też kobietę "do informowania sądu na piśmie o przebiegu okresu próby, raz na trzy miesiące". Ogłoszony w czwartek wyrok jest nieprawomocny.

 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie