Lekarka winna śmierci 6-letniej Oli. "Beztroska" i "brak podstawowej wiedzy medycznej"

Polska
Lekarka winna śmierci 6-letniej Oli. "Beztroska" i "brak podstawowej wiedzy medycznej"
Polsat News

Ola w ciężkim stanie trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie w grudniu 2011 roku. Choć miała typowe objawy sepsy, o których uczą się wszyscy studenci medycyny, to zajmująca się nią lekarka zareagowała zbyt późno. W dodatku podała antybiotyk w nieodpowiednich ilościach. Sąd skazał dziś Elżbietę Ł.-K. na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Kobieta może dalej leczyć.

 

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał lekarkę winna nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia 6-letniej pacjentki. Zasądził od skazanej zapłacenie kwoty ponad 11,6 tys. zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

 

6-letniej Ola została przyjęta na oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie., gdzie dyżur pełniła Elżbieta Ł.-K. Stan dziecka gwałtownie się pogorszył, po kilku godzinach zaintubowana 6-latka została przewieziona do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Tamtejszym lekarzom nie udało się jej uratować.

 

Przyczyną zgonu dziecka było zapalenie płuc (wywołane przez zakażenie gronkowcem) powikłane wstrząsem septycznym, z rozwojem ciężkiej niewydolności oddechowej, niewydolności krążenia i obrzękiem mózgu.

 

"Optymistyczne myślenie i beztroska były tu nie na miejscu"

 

Sąd uznał, że Elżbieta Ł.-K. mimo że przebieg choroby dziecka był typowy i wskazywał na rozwijającą się sepsę zagrażającą życiu dziewczynki, nie zleciła odpowiednich badań gazometrycznych i nie zastosowała właściwego intensywnego leczenia, którego wymagała pacjentka.

 

- Już same dane zebrane przez oskarżoną podczas wywiadu i badania fizykalnego dziecka wskazywały na szybko postępujące ciężkie zakażenie i ta okoliczność wręcz nakazywała rozpatrywać czarny scenariusz. Optymistyczne myślenie i beztroska były tu nie na miejscu. Pacjentka wymagała wzmożonego nadzoru, intensywnego leczenia od początku hospitalizacji - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Danuta Zarek-Ligęza.

 

Według ustaleń sądu dziecko trafiło do szpitala z niewydolnością oddechową. Jak dodała sędzia - mimo wskazań do intensywnej terapii "przeoczono moment zastosowania oddechu zastępczego", oskarżona lekarka wezwała anestezjologów dopiero, gdy dziecko wymagało już resuscytacji.

 

Choroba dziecka rozwijała się szybko, dziewczynka miała gorączkę sięgającą 40 stopni, a leki rozkurczające oskrzela były nieskuteczne.

 

"Wiedza podstawowa wymagana od każdego studenta medycyny"

 

Sąd powoływał się na opinie biegłych w tej sprawie, którzy stwierdzili, że dysponując wiedzą, jaką oskarżona miała przy przyjęciu 6-latki do szpitala, od początku należało u dziecka podejrzewać sepsę i dostosować odpowiednie leczenia. Kryteria rozpoznania sepsy, to - jak podkreślali biegli - wiedza podstawowa wymagana od każdego studenta medycyny, a nie zaawansowana, akademicka wiedza medyczna.

 

W ocenie biegłych Elżbieta Ł.-K. podała dziecku antybiotyk zbyt późno i w niewłaściwych dawkach. - Prawie dwugodzinna zwłoka w podaniu antybiotyku była nieuzasadniona - dodała sędzia. Ponadto lekarka - w ocenie sądu - nieprawidłowo oceniła stan odwodnienia dziecka, zastosowała niewłaściwe płyny, w niewystarczających ilościach.

 

Ogłoszony w czwartek wyrok jest nieprawomocny. Lekarki nie było na jego ogłoszeniu. W czasie procesu nie przyznawała się do winy.

 

Sąd nie orzekł wobec oskarżonej zakazu wykonywania zawodu lekarza, czego domagał się prokurator (na okres pięciu lat). „Prokuratura zwróci się z wnioskiem o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, następnie ewentualnie wniesie apelację w tym zakresie” - powiedział dziennikarzom prokurator Mateusz Gajos.

 

PAP

 

m/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze