IPN: w dokumentach w domu gen. Kiszczaka znaleziono teczkę personalną i teczkę pracy TW "Bolek" - Lecha Wałęsy

Polska

W domu wdowy po Czesławie Kiszczaku odnaleziono papierową paczkę zawierającą dwie teczki. Znajdowało się w nich zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa oraz teczka pracy z doniesieniami - część napisana była odręcznie. Było także pokwitowanie odbioru pieniędzy. Wszystkie podpisane były przez TW "Bolek" Lech Wałęsa - poinformował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

Na znalezionej w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku paczce przyklejona była koperta zaadresowana "Do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie – do rąk własnych".

 

- W kopercie znajduje się odręcznie list z kwietnia 1996 r., w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych  akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy Lecha Wałęsy z SB; list wraz z paczką zawierającą obie teczki nie został wysłany - poinformował prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

 

Akta, które zostały poddane oględzinom, składają się z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek".

 

Odręczne podpisy, potwierdzenia odbioru pieniędzy

 

Jak zrelacjonował prezes Kamiński, w teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce.

 

- W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem "Bolek", pokwitowania odbioru pieniędzy - mówił Kamiński.

 

Pisane odręcznie doniesienia

 

- W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim "Bolek". Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem "Bolek" - mówił.

 

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976.

 

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie