Fotografia uchodźcy przekazującego dziecko wygrała konkurs World Press Photo

Kultura
Fotografia uchodźcy przekazującego dziecko wygrała konkurs World Press Photo
Warren Richardson/worldpressphoto.org

Najlepszym zdjęciem roku została praca Warrena Richardsona pokazująca, jak małe dziecko jest przekazywane pod drutem kolczastym na granicy serbsko-węgierskiej. World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla fotografów pracujących dla mediów, organizowany przez założoną w 1955 roku fundację.

Zwycięskie zdjęcie ma tytuł "Hope for New Life" (Nadzieja na nowe życie). Zostało wykonane w nocy 28 sierpnia 2015 roku w okolicy miejscowości Röszke na Węgrzech. Australijski fotograf Warren Richardson, mieszkający obecnie w Budapeszcie, koczował tam z 200-osobową grupą uchodźców, którzy przez kilka dni usiłowali przejść przez płot z drutu kolczastego na granicy serbsko-węgierskiej.

 

- To zdjęcie ma tak dużą siłę dzięki swojej prostocie, a zwłaszcza dzięki symbolice drutu kolczastego. Uznaliśmy, że ma wszystko, żeby stanowić mocne zobrazowanie tego, co dzieje się z uchodźcami. Sądzę, że to bardzo klasyczne i jednocześnie ponadczasowe zdjęcie - tak przyznanie głównej nagrody uzasadnił przewodniczący jury Francis Kohn.

 

W rozstrzygniętej właśnie 59. edycji World Press Photo przyznano nagrody w ośmiu kategoriach: sprawy współczesne, życie codzienne, wiadomości ogólne, projekty długoterminowe, przyroda, ludzie, sport i bieżące informacje. Nagrodzono prace 41 fotografów z 21 krajów. Zwycięskie prace wybrano spośród prawie 90 tys. zdjęć od 5775 fotografów ze 128 krajów.

 

Tym razem w tym gronie nie było Polaków, którzy do tej pory w World Press Photo otrzymali 35 nagród w różnych kategoriach.

 

wirtualnemedia.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie