Wystawa zdjęć Marylin Monroe z planu filmu "Przystanek autobusowy" we Wrocławiu

Kultura
Wystawa zdjęć Marylin Monroe z planu filmu "Przystanek autobusowy" we Wrocławiu
WikimediaCommons

Ponad 40 zdjęć przedstawiających Marilyn Monroe podczas pracy na planie filmu "Przystanek autobusowy" można zobaczyć od środy na wystawie we wrocławskim Domu Miedziorytnika. Fotografie autorstwa Miltona H. Greene to część kolekcji, które Wrocław kupił w 2014 r.

Zbiór fotografii autorstwa Greene'a pochodził ze zlikwidowanej kolekcji Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa zakupiło go w 2014 r. dla miasta Wrocław za 6,4 mln zł. W zeszłym roku po raz pierwszy publicznie na wystawie zaprezentowano ponad 140 fotografii z kolekcji, która liczy łącznie ponad 3 tys. zdjęć.

 

Tym razem zwiedzający mogą obejrzeć fotografie z planu filmu "Przystanek autobusowy". To dramat z 1956 r., w którym Monroe zagrała główną rolę.

 

Fotosy filmowe i zdjęcia reporterskie

 

Jak podkreślił kurator wystawy Marek Stanielewicz, na ekspozycji prezentowane są zarówno fotosy filmowe, jak i zdjęcia reporterskie spoza planu filmowego. - Poprzednie wystawy z tej kolekcji potwierdziły, że dobra fotografia broni się sama niezależnie od tematu. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z nośnym tematem, jak i zdjęciami mistrza fotografii - dodał Stanielewicz.

 

Greene - fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru - najbardziej znany jest jako autor fotografii Marilyn Monroe, którą poznał w 1949 r. Jak później wspominała aktorka, po sesji fotograficznej pokazano jej "teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała".

 

Monroe, przedstawiona Greene'owi, spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy zobaczyła młodego, liczącego 27 lat mężczyznę, wykrzyknęła: "Ależ pan jest po prostu chłopakiem!". Greene odpowiedział podobno: "Cóż, pani jest po prostu dziewczyną...". Fotograf został jej przyjacielem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach.

 

3 tys. fotografii

 

Po śmierci Greene'a w 1985 r. kolekcję przejął jeden z banków, skąd następnie wykupił ją finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ. Kiedy rozpętała się afera wokół funduszu, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

 

400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 r. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które sprzedano za 69 tys. zł. Dwie aukcje również zorganizował dom aukcyjny DESA Unicum. Przyszłość pozostałej części zbioru - ponad 3 tys. fotografii Monroe - negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postanowiono zlicytować je na aukcji.

 

Kolekcja zakupiona przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa znajduje się w depozycie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Została uznana za "dobro kultury narodowej". Archiwum Państwowe ma zadbać o ochronę i konserwację fotografii oraz o to, by kolekcja nie został rozproszona. Oprócz zdjęć Monroe, w kolekcji znajdują się również fotografie przedstawiające m.in. Marlene Dietrich, Grace Kelly, Judy Garland, Andy'ego Warhola, Elizabeth Taylor, Sophię Loren, Audrey Hepburn, Alfreda Hitchcocka czy Paula Newmana.

 

Ekspozycję w Domu Miedziorytnika można oglądać do 24 marca.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie