Ustawa wprowadzająca program 500+ opublikowana w Dzienniku Ustaw

Polska
Ustawa wprowadzająca program 500+ opublikowana w Dzienniku Ustaw
Flickr/Mats Lindh/CC BY 2.0

W środę, kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500+" została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków już weszły w życie. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

W środę ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę ten podpis złożyć; jestem przekonany, że jest to krok w kierunku, lepszej, naprawionej i bardziej przyjaznej dla obywateli Polski – powiedział prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.


Kilka godzin później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ma ona wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", a więc 1 kwietnia bieżącego roku. Wyjątkiem jest artkuł dotyczący organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


500 zł dla 2,7 mln rodzin


Program "Rodzina 500+" zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.


Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, jednak będą na to trzy miesiące, co pozwoli uniknąć kolejek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.


Według MRPiPS z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze