Ukraina: partia Tymoszenko wystąpi z wnioskiem o odwołanie premiera

Świat
Ukraina: partia Tymoszenko wystąpi z wnioskiem o odwołanie premiera
PAP/EPA/Sergey Dolzhenko

Partia Batkiwszczyna byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zamierza złożyć wniosek o odwołanie obecnego szefa rządu Arsenija Jaceniuka i proponuje utworzenie nowej koalicji przez zasiadające w parlamencie prozachodnie siły demokratyczne.

Tymoszenko, której ugrupowanie liczy w Radzie Najwyższej 19 deputowanych i ma jednego ministra w rządzie, poinformowała o tym dziennikarzy w środę wieczorem, po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką.


- Uchwałę o odwołaniu premiera, która oznacza dymisję rządu, moglibyśmy przegłosować do końca tego tygodnia - powiedziała.


Była premier uważa, że na Ukrainie powinien być powołany rząd technokratów, sformowany przez parlamentarne siły demokratyczne. Podkreśliła, że w procesie tym nie mogą uczestniczyć klany oligarchiczne. - Z obecnym ministrem i z jego rządem o żadnych zmianach w kraju nie może być mowy - zaznaczyła.


Tymoszenko oświadczyła, że jeśli dymisja Jaceniuka nie nastąpi, siły demokratyczne powinny opuścić koalicję. - Wówczas konieczne będą wcześniejsze wybory parlamentarne - dodała.


Nieudane odwołanie premiera


Dzień wcześniej, we wtorek, ukraiński parlament podjął próbę odwołania Jaceniuka, jednak - najprawdopodobniej ze względu na nieoficjalne porozumienie między przywódcami sił politycznych - premier pozostał na stanowisku.


Rada Najwyższa nie zatwierdziła najpierw rocznego sprawozdania z działalności rządu, lecz później zabrakło w niej głosów do wyrażenia wotum nieufności wobec szefa rządu. Wcześniej podpisy pod wnioskiem o wotum złożyli m.in. posłowie prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki.


Komentatorzy na Ukrainie sądzą, że mimo konfliktu między Jaceniukiem a prezydentem Poroszenką wcześniejsze wybory są im nie na rękę. Dla partii Front Ludowy Jaceniuka, który ma bardzo niskie poparcie społeczne, mogłyby one oznaczać pożegnanie z parlamentem. Ugrupowanie Poroszenki także mogłoby na nich stracić.


Eksperci oceniają, że przedterminowe wybory doprowadziłyby do wzmocnienia obozu prorosyjskiego, związanego ze zbiegłym do Rosji byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie