Sawczenko nie odwoła się od wyroku. Bez względu na to, jaki będzie

Świat
Sawczenko nie odwoła się od wyroku. Bez względu na to, jaki będzie
Ukrainian TV channel «Inter»/Wikimedia Commons

- Bez względu na to, czy będzie to wyrok uniewinniający czy skazujący, Nadija Sawczenko nie będzie się od niego odwoływać. Ja, oczywiście, nie zgadzam się z tym, lecz to jej zasadnicze stanowisko – powiedział Mark Fejgin, adwokat ukraińskiej lotniczki, sądzonej w Rosji. Kobieta oskarżona jest o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 r.

Adwokat zaznaczył, że rezygnacja z zaskarżenia wyroku w instancji apelacyjnej faktycznie wyklucza możliwość ewentualnej apelacji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz), gdyż zgodnie z procedurą apelacyjną odwołujący się powinien wyczerpać najpierw wszystkie instancje sądowe.


Proces Sawczenko toczy się od lipca przed Sądem Miejskim w Doniecku, w obwodzie rostowskim na południu Rosji.


Mówiąc o zapowiedzianych na 2 marca wystąpieniach stron, Fejgin nie miał wątpliwości, że oskarżenie będzie się domagać dla Sawczenko maksymalnej kary - 25 lat więzienia. Jest przekonany, że wyrok będzie skazujący; nie wyklucza, że sędzia nieco skoryguje wymiar kary, lecz że nie będzie on mały.


Wyraził nadzieję, że jego klientka będzie odbywać karę na Ukrainie.


- Uważam, że - uwzględniając polityczne rozmowy - możliwe jest, że będzie mogła odbywać karę w kraju, którego jest obywatelką. Ale, oczywiście, wszystko może się zdarzyć. Niemniej nie widzę przeszkód do jej wydania - powiedział adwokat.


34-letnia lotniczka jest więziona w Rosji od lipca 2014 roku. O uwolnienie Sawczenko niejednokrotnie apelowała do Rosji - lecz bezskutecznie - Unia Europejska.


Sawczenko, która od września 2014 roku przebywała w aresztach śledczych w Moskwie, na znak protestu prowadziła z przerwami głodówkę.

 

PAP

prz/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie