Rosja-Węgry "dwa bratanki". Orban z wizytą u Putina

Świat
Rosja-Węgry "dwa bratanki". Orban z wizytą u Putina
PAP/EPA/Alexei Nokolsky

Władimir Putin nazwał Węgry "dawnym i solidnym partnerem" Rosji. Viktor Orban odpowiedział, że "Budapeszt będzie nadal dążył do tego, by relacje między narodem rosyjskim i węgierskim były jak najbardziej przyjazne". Premier Węgier rozpoczął wizytę roboczą w Rosji od spotkania z Putinem w prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy.

Obaj przywódcy podkreślali w środę wolę dobrych relacji między ich krajami. Orban wskazał, że normalizacja stosunków między UE a Rosją odpowiada interesom Węgier.

 

- Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby stosunki między Rosją i Europą unormowały się, jest to zgodne z węgierskimi interesami - powiedział premier Węgier.

 

- Jesteśmy zadowoleni, mimo wiadomych problemów i spadku w naszej wymianie handlowej, z charakteru i jakości naszych stosunków – stwierdził Putin. Oświadczył też, że bardzo liczy na to, że plany współpracy w sferze gazowej i o rozbudowie elektrowni w Paksie, o których rozmawiał z Orbanem przed rokiem, w trakcie wizyty na Węgrzech, będą rozwijane i realizowane.

 

Jak przekazały media rosyjskie Orban podziękował również Putinowi za wysiłki, które podejmuje on "mimo niełatwych czasów, w interesie przyjaźni rosyjsko-węgierskiej".

 

Wymiana handlowa spadła o połowę

 

Przed wizytą zapowiadano, że tematem rozmów Orbana w Rosji będzie rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej. Według danych przedstawicielstwa handlowego Rosji na Węgrzech, wymiana handlowa między obu krajami spadła o 50 proc. w okresie od stycznia do października zeszłego roku. Jej wartość wyniosła 4,5 mld dolarów. Rosyjski eksport, który stanowią przede wszystkim ropa i gaz, spadł o ponad 50 procent.

 

Największą rosyjską inwestycją na Węgrzech jest rozbudowa przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu. Elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Z budową dwóch nowych reaktorów wiąże się kredyt rosyjski dla Węgier w wysokości do 10 mld euro.

 

Węgry ambasadorem Rosji

 

Przed wizytą węgierskiego premiera, Kreml zapowiadał, że spodziewa się po niej postępu w realizacji ustaleń, które zapadły rok temu. Wówczas podczas wizyty Putina w Budapeszcie strony rozmawiały o współpracy w sferze gazowej i o rozbudowie elektrowni w Paksie. Podpisano pakiet dokumentów, m.in. o współpracy między regionami, w dziedzinie edukacji, ochrony zdrowia i szkoleniach kadr w sferze energetyki jądrowej.

 

Z kolei media węgierskie, zapowiadając wizytę Orbana w Moskwie, oceniały, że Putin chce budować w Europie koalicję na rzecz zniesienia sankcji unijnych nałożonych na Rosję po konflikcie z Ukrainą. Węgry poparły utrzymanie tych sankcji, choć sam Orban uznał, że nie jest to zgodne z węgierskim interesem narodowym.

 

PAP

 

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie