Prof. Januszewicz: co trzeci Polak ma nadciśnienie tętnicze. Przyczyną może być stres w wieku młodzieńczym
Na zbyt wysokie ciśnienie krwi choruje aż 9 mln Polaków. - Jeżeli trwa to latami, to konsekwencje mogą dla organizmu dewastujące - powiedział w Polsat News konsultant medyczny Fundacji Polsat prof. Paweł Januszewicz. Zaapelował, aby dorośli i dzieci, przynajmniej raz w roku, zmierzyli sobie ciśnienie tętnicze krwi.
Prof. Januszewicz podkreślił, że zbyt wysokie ciśnienie tętnicze jest powodem wielu problemów zdrowotnych. - To są zawały serca, wylewy krwi do mózgu, niewydolność nerek - wyliczył. Jak zaznaczył, powody tego schorzenia wciąż nie są do końca znane.
- Przypomnę, że nadciśnienie tętnicze wiąże się z otyłością, z nadmiarem spożywanej soli - mówił w rozmowie z Bartoszem Kurkiem. Dodał, że częstość zachorowań na nadciśnienie rośnie wraz z wiekiem.
- Największym problemem jest to, że nadciśnienie tętnicze nie boli. 9 mln Polaków ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, jeżeli to trwa latami, to konsekwencje dla organizmu są dewastujące - zauważył.
Stres możliwą przyczyną nadciśnienia
Prof. Januszewicz odniósł się do badań opublikowanych w najnowszym numerze czasopisma "Heart". W artykule zaprezentowano eksperyment przeprowadzony na szwedzkich rezerwistach. - Po 15 latach obserwacji okazało się, że ci, którzy w młodości mieli osłabioną tolerancję na stres, później w wieku dojrzałym cierpieli na nadciśnienie tętnicze - wyjaśnił konsultant medyczny Fundacji Polsat. Wskazał, że artykuł "daje wgląd w przyczyny nadciśnienia".
Na koniec rozmowy, prof. Januszewicz zachęcił do uprawiania wysiłku fizycznego, który może w znaczny sposób pomóc w zwalczaniu schorzenia. - Kiedy maszerujemy, nasze mięśnie pracują. Nawet spacer do sklepu jest w pewnym sensie wysiłkiem fizycznym. Wtedy naczynia tętnicze się rozluźniają, bo muszą dostarczyć krew z tlenem do mięśni i wtedy choroba teoretycznie znika - tłumaczył.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze