Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "500+". "Krok w kierunku lepszej Polski"

Polska
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "500+".  "Krok w kierunku lepszej Polski"
PAP/Jacek Turczyk

- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę ten podpis złożyć. To krok w kierunku lepszej, naprawionej i bardziej przyjaznej dla obywateli Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda przed podpisaniem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Wprowadza ona program "Rodzina 500+". Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody.

- Ustawa wprowadzająca program „500+” spowoduje, że poziom życia rodzin posiadających dzieci znacznie się poprawi, zwłaszcza tam, gdzie są wielkie trudności z pracą i niskie zarobki - tłumaczył prezydentpodczas uroczystości podpisania ustawy. W Pałacu Prezydenckim obecna była m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że państwo nie zastępuje rodziny w wychowaniu i nie narzuca modelu wychowania dzieci. - Nie wymusza, w jaki sposób rodzice mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają - podkreślił prezydent.

 

Duda liczy, że „program 500+” będzie zachętą przede wszystkim dla młodych ludzi do decydowania się na dzieci, przez co przyczyni się do poprawy sytuacji demograficznej kraju oraz pobudzenia polskiej gospodarki.

 

„To polityka zgodna z najlepszymi trendami rozwoju państw demokratycznych”

 

Prezydent podziękował premier Beacie Szydło oraz minister Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie tego projektu. - To ja, w 2014 roku, prezentując program PiS w czasie kampanii wyborczej do europarlamentu, przedstawiałem tę część programu, która nazywała się „Rodzina” - powiedziała Duda.

 

- W tej ustawie rząd poszedł o krok dalej, ponieważ ustawa przewiduje jeszcze lepsze niż standardowe warunki dla tych rodzin, które wychowują niepełnosprawne dziecko. To polityka oczekiwana przez polskie społeczeństwo, polityka zgodna z najlepszymi trendami rozwoju państw demokratycznych, w których realizuje się społeczną gospodarkę rynkową - zachwalał prezydent.

 

Poziom życia poprawi się w „sposób skokowy”

 

Jak podkreślił, ustawa wprowadzająca program „500+” spowoduje, że poziom życia rodzin posiadających dzieci znacznie się poprawi, „czasem wręcz w sposób skokowy”. - Zwłaszcza w tych rejonach Polski, gdzie są wielkie trudności z pracą i niskie zarobki. Będzie to ogromna pomoc dla rodziny - stwierdził Duda.

 

Przypomniał, że w kampanii przed wyborami prezydenckimi zapowiadał, że ten program zostanie zrealizowany.

 

- Poprzedni rząd mówił do mnie, że ten program nie nadaje się do zrealizowania. Odpowiedziałem, że  nie chcę takiej Polski, w której w kółko słyszę „nie da się, nie da się”. I oto, proszę państwa, właśnie rząd na czele z panią premier Beatą Szydło, gdzie ministrem rodziny jest pani Elżbieta Rafalska, i ten rząd wspólnie ze mną, jako prezydentem RP, właśnie dzisiaj rozpoczyna wdrażanie tego programu" - powiedział Duda.

 

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia

 

Program „Rodzina 500+” był priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości i jednym z głównych haseł w kampanii wyborczej tej partii. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że skorzysta z niego 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

 

Program  zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wypłaty 500 zł mają ruszyć w kwietniu.

 

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Jeśli zostanie on złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 r.

 

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na rozpoczęcie wypłat.

 

Szczegółowe informacje o programie dostępne są tutaj.

 

PAP

ml/ptw/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie