Poznań: Trzech cudzoziemców próbowało wypłacić z banku 40 mln euro

Polska
Poznań: Trzech cudzoziemców próbowało wypłacić z banku 40 mln euro
Pixabay/moerschy

Trzej obcokrajowcy próbowali wypłacić w jednym z poznańskich banków, na podstawie fałszywego czeku, 40 mln euro. Zatrzymali ich policjanci z CBŚP. Mężczyznom grozi teraz do 10 lat więzienia. Policjanci sprawdzają, czy mają na swoim koncie podobne oszustwa w Polsce lub w krajach UE.

Jak poinformowała p.o. rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Agnieszka Hamelusz, zatrzymanych zostało dwóch obywateli Niemiec i obywatel Brazylii. - Z naszych informacji wynikało, że próbują zrealizować podejrzany czek. Jego wystawcą miał być portugalski oddział jednego z dużych europejskich banków. Okazało się, że czek jest fałszywy - dodała.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że najpierw zatrzymany został 75-letni Niemiec, posiadający kartę stałego pobytu w Polsce. To on miał odebrać pieniądze, "wpadł" w oddziale banku. Jego wspólników zatrzymano później, także w Poznaniu. Mężczyźni, jak ustalili policjanci, prowadzili wspólnie za granicą "rozległe interesy". Spotykali się w Polsce - tu też w jednym z banków mieli konto.

 

Cudzoziemcom, w Prokuraturze Rejonowej Stare Miasto w Poznaniu, przedstawiono zarzuty próby oszustwa dotyczącej mienia znacznej wartości i puszczenia w obieg podrobionego czeku płatniczego. Grozi im nawet do dziesięciu lat więzienia.

 

- Sprawdzamy czy dokonywali podobnych oszustw w Polsce lub w innych krajach Unii Europejskiej - dodała Hamelusz.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie