Austria wprowadza limity dzienne wpuszczanych migrantów

Świat
Austria wprowadza limity dzienne wpuszczanych migrantów
PAP/EPA/Christian Bruna

Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie - poinformowała w środę minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Limit dla osób przejeżdżających tranzytem ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień.

Dzienne pułapy mają obowiązywać do "wydania nowego polecenia" - oświadczyła minister. Podkreśliła, że Austria będzie zatrzymywać na granicy migrantów, gdy ich liczba przekroczy wyznaczone pułapy.


Jak sprecyzowała, Wiedeń ograniczy do 3,2 tys. dziennie liczbę migrantów, którzy otrzymają zezwolenie na tranzyt przez Austrię, aby wystąpić o azyl "w kraju sąsiednim".


90 tys. migrantów w 2015


Austria ustaliła pułap osób ubiegających się o azyl na 37,5 tys. w tym roku; limit 80 osób dziennie został wyznaczony tak, aby nie przekroczyć tej liczby. Od 1 stycznia w tym kraju o azyl wystąpiło już 11 tys. migrantów, czyli prawie 250 dziennie.


W 2015 roku Austria przyjęła 90 tys. migrantów, co odpowiada ponad 1 proc. jej ludności.


Mikl-Leitner zaapelowała też do krajów "bałkańskiego szlaku" o zaostrzenie zasad.


Według władz ok. 90 proc. migrantów, często uciekających przed konfliktami na Bliskim Wschodzie, po wjeździe do Austrii kontynuuje podróż na północ, chcąc dostać się przede wszystkim do Niemiec.


We wtorek ograniczenie liczby migrantów do 2,5 tys. dziennie zapowiedziała Chorwacja, zastrzegając, że będzie wpuszczać tylko osoby uciekające przed wojnami i wykluczy tych, którzy podróżują w poszukiwaniu lepszego życia lub chcą dołączyć do rodzin w Niemczech i Austrii.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie