Włochy: podniesiono kary za kąpiele w rzymskich fontannach

Świat
Włochy: podniesiono kary za kąpiele w rzymskich fontannach
Flickr/Kullez/CC BY 2.0

Władze Rzymu zaostrzyły kary za kąpiele w fontannach. Po kolejnych takich incydentach postanowiono, że od tej pory grzywna za to będzie wynosić do 500 euro.

Do tej pory grzywna ta sięgała kwoty 300 euro. Jednak komisarz Wiecznego Miasta Paolo Tronca po kolejnych wybrykach, głównie turystów, w zabytkowych fontannach zdecydował o podniesieniu kar do najwyższego pułapu.


W wydanym oświadczeniu komisarz przypomniał, że fontanny - a wiele z nich to dzieła wybitnych artystów minionych wieków - należą do architektonicznego dziedzictwa stolicy i jako takie podlegają specjalnej ochronie.


- Nie mogą być one wykorzystywane w celach niezgodnych z ich charakterem historycznym i artystycznym- stwierdził komisarz. Po raz kolejny przypomniał wszystkim tym, którzy chcą naśladować bohaterów słynnego filmu "Dolce vita" Federico Felliniego, że kąpiel w fontannach jest stanowczo zabroniona.


Fontanna di Trevi, w której pławili się bohaterowie filmu Anita Ekberg i Marcello Mastroianni, przeszła ostatnio gruntowny i kosztowny remont, dzięki czemu odzyskała dawny blask i jest obiektem szczególnej troski.


Niektóre kąpiele, na przykład w Fontannie Czterech Rzek Berniniego, zakończyły się zniszczeniem fragmentów zabytku.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze