W Marburgu otwarto muzeum Michaela Schumachera

Sport
W Marburgu otwarto muzeum Michaela Schumachera
Polsat News

Najbliższa rodzina oraz liczne grono przyjaciół uczestniczyło w niemieckim Marburgu na otwarciu muzeum siedmiokrotnego samochodowego mistrza świata Formuły 1 Michaela Schumachera. Wystawa pamiątek potrwa dwa lata. Niemiec uległ wypadkowi narciarskiemu w 2013 roku i od tamtego czasu przechodzi rehabilitację.

Zwiedzający mogą podziwiać bolid mistrza, w którym startował w latach 2010-2012, kiedy powrócił do Formuły 1, a także wiele dotychczas nieeksponowanych pamiątek związanych z jego karierą sportową. W uroczystości otwarcia muzeum wzięła udział żona Corinne oraz 18-letnia Gina-Maria i młodszy od niej o dwa lata Nick, startujący z powodzeniem w zawodach kartingowych.

 

Dramat w Alpach

 

Schumacher uległ wypadkowi narciarskiemu 29 grudnia 2013 roku w okolicach Meribel w Alpach. Uderzył głową w skałę. Choć miał założony kask, to siła uderzenia była tak duża, że doznał poważnego urazu mózgu. Jak wykazało dochodzenie miejscowej prokuratury, nie jechał zbyt szybko, ale znajdował się poza wytyczoną trasą.

 

Były sportowiec aktualnie przechodzi długotrwałą rehabilitację w swoim domu w Gland, w szwajcarskim kantonie Vaud w pobliżu Nyonu nad Jeziorem Genewskim.

 

 

 

Od gokartów do bolidu Ferrari

 

Wielka przygodę sportową 47-letni Schumacher rozpoczął od startów w zawodach kartingowych. Potem, zaczął bronić barw zespołu Benetton w F1. Po zdobyciu dwóch tytułów mistrzowskich dla teamu w latach 1994-1995, przed sezonem 1996 znalazł się w teamie Ferrari, z którym świętował w latach 2000-2004 kolejne pięć tytułów.

 

Po 2006 roku zakończył karierę kierowcy Formuły 1 i pełnił w Ferrari funkcję doradcy. W sezonie 2009 Schumacher zgodził się zastąpić kontuzjowanego Felipe Massę, jednak odwołał powrót wskutek urazu szyi. W 2010 roku powrócił do Formuły 1, podpisując trzyletni kontrakt z Mercedesem. Po 2012 roku definitywnie zakończył karierę sportową.

 

 

Imponujące są osiągnięcia Niemca w Formule 1. Wygrał 91 wyścigów, w tym 72 dla Ferrari, 155 razy stanął na podium (19 z rzędu), punktował w 221 wyścigach, do których aż 68 ruszał z pole position.

 

PAP

 

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie