Polsko-rosyjskie rozmowy ws. pozwoleń transportowych w czwartek w Moskwie

Polska

W czwartek odbędzie się kolejna tura polsko-rosyjskich rozmów dotyczących pozwoleń na wjazd dla przewoźników. Tym razem do spotkania ma dojść w stolicy Rosji - dowiedział się nieoficjalnie korespondent Polsat News w Moskwie Tomasz Kułakowski. Negocjacje na temat przedłużenia pozwoleń transportowych rozpoczęły się już w styczniu. O tym jak wyglądały, opowiada Michał Stela z Polsat News.

Wciąż nie ma jasnej deklaracji strony rosyjskiej, że przepisy o przewozach wprowadzone w ubiegłym roku, prowadzące do ograniczenia obecności polskiego transportu w Rosji, zostaną zmienione - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.


Według danych Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (SMPD) brak zezwoleń na transport do Rosji to straty dla ponad 2,5 tys. firm mających flotę kilkunastu tysięcy samochodów. SMPD szacuje, że brak takiego porozumienia powoduje straty - w ciągu roku to 200 tys. przejazdów. Wartość każdego z nich to około 2 tys. euro.


W 2015 r. obowiązywał kontyngent w wysokości 250 tys. zezwoleń dla polskich kierowców podzielonych na trzy kategorie: przewozy tranzytowe, przewozy dwustronne i z grupy tzw. krajów trzecich.

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie