Dołóż swoją cegiełkę do pomnika Armii Krajowej

Polska
Dołóż swoją cegiełkę do pomnika Armii Krajowej
polakpotrafi.pl

Na pamiątkę pierwszego udanego desantu Cichociemnych 16 lutego rozpoczęła się zbiórka na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Każdy kto chce oddać hołd bohaterom AK dokładając swoją cegiełkę może to zrobić dzięki zbiórce crowdfundingowej na portalu polakpotrafi.pl. Na monumencie może zostać uwiecznione imię i nazwisko darczyńcy. Akcja potrwa 63 dni.

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem projektu monumentu, który ma powstać u stóp Wawelu jest architekt Alexander Smaga.


- Pomnik tworzy bryłę architektoniczno-rzeźbiarską, która odzwierciedla mapę dawnych granic II Rzeczpospolitej w momencie wybuchu II wojny światowej - opowiada architekt. Rzeźba będzie miała kształt wstęgi wyłaniającej się spod ziemi, która symbolizuje siłę oporu Polskiego Państwa.

 

 

- Koncepcja, która jest zgodna z uchwałą Rady Miasta (z 2013 r.), zakłada powstanie współczesnego kompleksu memoriału ku chwale polskiego wkładu w walkę o wolność narodu polskiego. To instalacja o niespotykanych rozmiarach - opisują projekt organizatorzy akcji. Przypominając, że "w Polsce ciągle stoi 300 pomników okupacyjnej armii sowieckiej, a nie ma pomników największej podziemnej armii w Europie".

 
Brakuje środków

 

Wstępnie planowano, że pomnik zostanie odsłonięty w 2013 r. w obchodzonym 27 września Dniu Podziemnego Państwa Polskiego.  Jednak udało się wówczas jedynie wmurować kamień węgielny z ziemią z pól bitewnych. Problemem oczywiście był brak pieniędzy. Według ostrożnych szacunków całość powinna zmieścić się w kwocie nieco ponad miliona złotych. Związek żołnierzy AK zebrał ok. 100 tys złotych, do budowy dorzucić się ma miasto Kraków. Inicjatorzy zabiegają też o wsparcie prywatnych sponsorów.

 
Alexander Smaga oprócz tego, że jest autorem projektu, jest też jednym z inicjatorów internetowej akcji na polakpotrafi.pl.

 

Wyjaśnił, że akcja crowdfundingowa będzie miała duże znaczenie dla wzniesienia monumentu.

 

– Jeśli internetowa akcja odniesie sukces, to pierwsze prace przy budowie mogą ruszyć w sierpniu tego roku - powiedział i dodał, że wzniesienie samej bryły pomnika to koszt ok. 300 tys. zł., natomiast realizacja całego przedsięwzięcia (wraz z urządzeniem otoczenia monumentu) wyniesie ok. 1,2 mln zł.

   

Darczyńcy mogą wybierać spośród kilku pakietów - nagród w zależności od wpłaconej kwoty np. wsparcie w wysokości 100 zł pozwoli, by nazwisko ofiarodawcy znalazło  się na tablicy pamiątkowej w Ogrodzie Pamięci.

 

Zbiórka będzie trwała 63 dni, minimalna kwota pozwalająca na budowę pomnika to 300 tysięcy złotych.


popieramak.pl, polakpotrafi.pl

 

Az/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie