W szkole w Świętochłowicach powstanie klasa z językiem chińskim

Polska
W szkole w Świętochłowicach powstanie klasa z językiem chińskim
Flickr/Simon Shek/CC BY 2.0

Klasę z językiem chińskim uruchomi w Świętochłowicach Uniwersytet Śląski we współpracy z tamtejszym samorządem. Uczniowie będą się uczyć języka, kultury oraz podstaw savoir-vivre'u handlowego. Inicjatywa jest wstępem do utworzenia w regionie tzw. klas konfucjańskich.

Języka chińskiego będą uczyć się przez trzy lata uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach. Klasa ruszy we wrześniu. Zajęcia będą łączyć elementy chińskiej kultury i historii.


Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego w Uniwersytecie Śląskim powiedziała, że przez trzy lata uczniowie powinni przyswoić sobie ok. 1,5 tys. słów. - Na co dzień Chińczycy posługują się ok. 5 tys. znaków, ale z pomocą 1,5 tys. słów można już komunikować się w języku chińskim na podstawowym poziomie. Ponadto, chcielibyśmy, aby wszyscy uczniowie tej grupy przystąpili do międzynarodowego egzaminu z praktycznej znajomości języka chińskiego o nazwie HSK, a najlepsi uczniowie zostaną wynagrodzeni wycieczką do Chin - zapowiedziała.


W programie wykłady z savoir vivre’u handlowego


Jak dodała uczniowie będą się uczyć standardowego języka chińskiego - mandaryńskiego, który jest w Chinach uznawany za język oficjalny/urzędowy (ogólnie w Chinach jest 56 grup etnicznych oraz ponad 100 dialektów).


- Oprócz sporej dawki wiedzy i informacji związanych z kulturą chińską, wprowadziłam też wykłady z savoir vivre'u handlowego, czyli na przykład: jak należy rozmawiać podczas pertraktacji handlowych, bądź jak podawać wizytówkę. Na pewno przyda się też znajomość piosenek chińskich, czy filmów - podkreśliła.


Najzdolniejsi pojadą do Chin


Chińskie miasto Tai’an, które jest partnerem Świętochłowiec, zapewni wsparcie m.in. "pod względem merytorycznym" - udostępnienia kadry dydaktycznej. W planach jest również organizowanie wyjazdów dla najzdolniejszej młodzieży do Tai'an oraz Pekinu – poinformował Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.


Stworzenie klasy Uniwersytetu Śląskiego jest również częścią programu miejskiego "Tu jest moje miejsce", którego zadaniem jest zapobieganie odpływowi gimnazjalistów do szkół ponadgimnazjalnych w ościennych miastach. - Utworzenie klasy z językiem chińskim pomoże odwrócić ten trend - podkreślił Kostempski.


Wstęp do utworzenia klas konfucjańskich


- Wniosek o uzyskanie statusu klas konfucjańskich został już złożony w Ambasadzie Chin i zostanie on przekazany do ministerstwa w Chinach, które podejmuje decyzje o nadanie statusu klasy konfucjańskiej wnioskującym - powiedział profesor Wiesław Banyś, rektor UŚ. Dodał, że klasa konfucjańska jest inicjatywą zbliżoną do Instytutów Konfucjusza, których w Polsce jest już kilka. Klasy będą dostępne zarówno dla studentów jak i uczniów.


Celem klas konfucjańskich jest promowanie chińskiej kultury, tradycji i języka.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze