Utracone w czasie II wojny XVIII-wieczne meble wrócą do Wilanowa

Polska
Utracone w czasie II wojny XVIII-wieczne meble wrócą do Wilanowa
mkidn.gov.pl

Biurko i kabinet, które zaginęły w czasie II wojny światowej, wrócą do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Odnaleziono je dzięki projektowi prowadzonemu w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"17 lutego zabytki te przekaże przewodniczący Bundesratu w Niemczech, premier Wolnego Kraju Saksonii Stanislaw Tillich na ręce wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego" - zapowiedziało MKiDN.


Biurko i kabinet z XVIII wieku


Pierwszy to francuskie damskie biurko rokokowe z opuszczanym pulpitem wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę, Jacquesa Dubois. Zasłynął on meblami zdobionymi markieterią, dalekowschodnią lub europejską laką i finezyjnymi okuciami z brązu złoconego o motywach rokokowych. Jego dzieła zdobią najsłynniejsze kolekcje.


Drugi mebel to utrzymany w stylu chińskim kabinet z początku XVIII w., zamykany dwuskrzydłowymi drzwiczkami kryjącymi wnętrze z 15 szufladkami. Jego powierzchnia pokryta została europejską czarną laką z malowanymi na białym tle barwnymi dalekowschodnimi pejzażami. Misternie dekorowane cyzelowanym ornamentem wstęgowym złocone okucia zamka i narożników, zawiasy i antabki szuflad wskazują na francuskie pochodzenie mebla.


Meble przejdą szereg badań i poddane będą wstępnym zabiegom zabezpieczającym; po przeprowadzeniu konserwacji zostaną udostępnione publiczności - głosi komunikat Centrum Informacyjnego MKiDN.


Oznakowania z Muzeum w Wilanowie


W toku prac w ramach projektu badawczego "Daphne" prowadzonego w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie ustalono, że na dwóch wysokiej klasy artystycznej meblach z XVIII w., znajdowały się pozostałości oznakowań świadczących o pochodzeniu mebli z historycznej kolekcji Muzeum w Wilanowie.


Pod koniec 2014 r. przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie nawiązali kontakt z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w celu zweryfikowania pochodzenia obu zabytków. Analiza materiałów historycznych potwierdziła, że są one tymi samymi obiektami, które figurują na liście utraconych w wyniku II wojny zabytków, prowadzonej przez MKiDN w formie elektronicznej bazy danych.


"Wobec takich ustaleń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło starania w celu odzyskania obu zabytków i sprowadzenia ich do Polski. (…)Strona niemiecka wyraziła gotowość zwrotu, a w listopadzie ubiegłego roku rząd Saksonii zdecydował o przekazaniu obu zabytków władzom polskim" - podało ministerstwo.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie