Tusk: "ryzyko rozpadnięcia się UE jest realne"

Świat
Tusk: "ryzyko rozpadnięcia się UE jest realne"
European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który w poniedziałek odwiedził Paryż i Bukareszt, powiedział, że liczy, iż Unia i Londyn osiągną porozumienie ws. propozycji Brukseli pozwalających na prowadzenie kampanii na rzecz pozostania W. Brytanii w zreformowanej UE. - Czas najwyższy, abyśmy zaczęli uważniej słuchać argumentów strony przeciwnej. Ryzyko rozpadnięcia się UE jest realne - ostrzegł Tusk.

Tusk rozpoczął w poniedziałek podróż po kilku krajach unijnych przed zaplanowanym na czwartek i piątek szczytem UE.

 

Po spotkaniu z prezydentem Francois Hollande'em szef Rady Europejskiej powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż kompromis pozwalający na uniknięcie tzw. Brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii, uda się osiągnąć właśnie podczas najbliższego szczytu.

 

Po rozmowie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem Tusk dodał też, że szczyt unijny będzie "krytycznym momentem" w negocjacjach z Wielką Brytanią.

 

Rozmowy w "delikatnej" fazie

 

- Czas najwyższy, abyśmy zaczęli uważniej słuchać argumentów strony przeciwnej, niż naszych własnych. Ryzyko rozpadnięcia się UE jest realne - ostrzegł Tusk, który podkreślił też, że rozmowy są w "delikatnej" fazie.

 

Stawką w negocjacjach jest przynależność Zjednoczonego Królestwa do UE, "ale też przyszłość naszej Unii" - powiedział.

 

Szef Rady Europejskiej spotka się we wtorek z premierem Czech Bohuslavem Sobotką, premierem Grecji Aleksisem Ciprasem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Cameron oddala się od Wspólnoty

 

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron od miesięcy próbuje wypracować porozumienie z UE, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W ubiegłym tygodniu przywódcy UE dostali od Tuska wynegocjowany z Londynem projekt dokumentu końcowego szczytu, który zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona.

 

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy państw Unii na szczycie 18-19 lutego. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które zdaniem polityków może się odbyć już latem.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie