Rosja: zamach samobójczy w Dagestanie. Dwie osoby zginęły, 18 zostało rannych

Świat
Rosja: zamach samobójczy w Dagestanie. Dwie osoby zginęły, 18 zostało rannych
Reuters

Do ataku doszło na posterunku policji drogowej koło Derbentu, liczącego 120 tys. mieszkańców portu nad Morzem Kaspijskim. Obaj zabici to policjanci. Rannych zostało 18 osób. Wieczorem do przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do przeprowadzenia ataku. Jak podaje BBC, IS uczyniło to za pośrednictwem komunikatora internetowego Telegram w imieniu swojej regionalnej filii - Wilajetu Kaukaz.

 

Atak na punkt kontrolny

 

Wybuch nastąpił, gdy policjanci zatrzymali jeden z samochodów do kontroli dokumentów.

 

Policyjni eksperci ocenili siłę eksplozji jako ekwiwalent 30 kg trotylu. Ładunek był podłożony w samochodzie Łada Priora. Policja zidentyfikowała terrorystę. Podała, że był on mieszkańcem Dagestanu, wyznającym ideologię Państwa Islamskiego (IS). 

Zamieszkany przez 2,5 mln ludzi Dagestan jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik Federacji Rosyjskiej. Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami padają policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

 

Filia kalifatu

 

Dagestan to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji. Operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać republiki od Rosji, aby utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

 

W czerwcu 2014 roku na pogrążonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu. W następstwie tego wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi. Wielu spośród nich przeprawiło się do Syrii, by zaciągnąć się do armii Państwa Islamskiego.

 

PAP

az/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze