Prof. Uścińska nowym prezesem ZUS

Biznes
Prof. Uścińska nowym prezesem ZUS
Twitter.com/MRPiPS_RP

Prof. Gertruda Uścińska została prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przed tygodniem jej kandydatura uzyskała pozytywną opinię rady nadzorczej Zakładu.

Profesor pracowała naukowo - była prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierowała Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej na tym wydziale.


"Prof. Gertruda Uścińska została 11 lutego powołana przez premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa ZUS. Nominację wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska" - podało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej w poniedziałek na swojej stronie internetowej.

 

 
Bez prezesa od kwietnia


ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł Zbigniew Derdziuk. Obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska.


Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kandydaturę na szefa ZUS przedstawia Radzie Nadzorczej ZUS minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Prezesa Zakładu, po zaopiniowaniu kandydata, powołuje premier. Wcześniej do obsady prezesa ZUS wymagany był konkurs.


Minister Rafalska tuż po objęciu funkcji powiedziała, że sytuacja personalna w zarządzie ZUS wymaga pilnego rozwiązania; od 15 grudnia zarząd był trzyosobowy. To minimalny skład, w którym może funkcjonować. W zarządzie, oprócz Łopacińskiej, są - nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

 

PAP

prz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie