Prof. Januszewicz alarmuje: wracają alergie sezonowe

Technologie
Prof. Januszewicz alarmuje: wracają alergie sezonowe
Polsat News

- Ciepła zima powoduje, że alergie sezonowe pojawiają się wcześniej. W powietrzu zaczynają unosić się narastające ilości pleśni, zarodników grzybów, nasion drzew, które u wielu osób mogą wywołać nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Najczęstszą z alergii jest katar sienny - powiedział w Polsat News konsultant medyczny Fundacji Polsat prof. Paweł Januszewicz.

- Rosną i kwitną drzewa, a wraz z nimi pojawiają się substancje alergizujące nasze górne drogi oddechowe. Wtedy mamy typowe objawy: swędzące, łzawiące i zaczerwienione oczy, bezbarwną wydzielinę cieknącą z nosa, kichanie, kaszel, chrypkę - wyjaśnił prof. Januszewicz. W odróznieniu od zwyklego kataru lub grypy przy katarze siennym nigdy  nie występują: gorączka, bóle stawów i mięśni.

 

Profesor tłumaczył, że katar sienny ogranicza się do górnych dróg oddechowych. - Dodatkowo na pogorszenie objawów wpływają dym tytoniowy, zimno, wilgoć, spaliny – dodał.

 

Proste łagodzenie objawów

 

- Pamiętajmy, że istnieją bardzo proste środki, ktore mogą złagodzić objawy alergii. Do nich zalicza się po pierwsze prysznic całego ciala i włosów  przed snem, który spłukuje wszystko, co nas alergizuje. Po drugie, ważne jest zamykanie okien. Pomagają również mokre tkaniny -alerfgicypołożone w szczelinach okien, które wychwytują pył i alergeny - podsumował prof. Januszewicz. Jak dodał, kierowcy-alerginy powinni pamiętać o odgrzybianiu klimatyzacji samochodów.

 

Profesor przypomniał, że samodzielne leczenie preparatami bez recepty nie może trwać dłużej niż pięć dni. Jeśli katar nie ustąpi, należy pójść do lekarza.

 

Polsat News

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie