Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski: inwestycja rozpocznie się w najbliższych tygodniach

Kultura
Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski: inwestycja rozpocznie się w najbliższych tygodniach
PAP/Jakub Kamiński

- Ta twierdza, która została pomyślana jako garnizon blokujący miasto (…) w tej chwili jest zwracana miastu i obywatelom - powiedział wiceminister Wojciech Fałkowski podczas spotkania dotyczącego harmonogramu budowy Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Budowa ma się rozpocząć za kilka tygodni.

- Nasze spotkanie jest związane z dyslokacją i przeniesieniem urządzeń wojskowych, na razie tych najbardziej prostych, czyli wygrodzenia strefy bezpieczeństwa i ograniczonego dostępu na potrzeby tej dużej inwestycji. Inwestycji, która może będzie mogła się teraz w najbliższych tygodniach już fizycznie rozpocząć - podkreślił podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski.


W poniedziałek w Cytadeli Warszawskiej odbyło się spotkanie dotyczące budowy nowej siedziby dwóch muzeów: Wojska Polskiego i Historii Polski. Oprócz Fałkowskiegio uczestniczył w nim również sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.


Podczas spotkania przedstawiony został harmonogram prac oraz stan przygotowań do rozpoczęcia budowy nowych obiektów muzealnych w Warszawie.


Przełom w myśleniu o Cytadeli


– Żeby przeprowadzić tutaj nasze zamierzenie budowy dwóch muzeów (…) trzeba dokonać, oprócz inwestycji, przełomu w świadomości. To, co się dokonuje w tej chwili to jest pewien wyłom w dotychczasowej tradycji miejsca i myślenia o tym miejscu. Ta twierdza, która została pomyślana jako garnizon blokujący miasto, pilnujący miasta i przeciwko miastu, w tej chwili jest zwracana miastu i obywatelom - mówił podczas spotkania wiceminister Fałkowski.


Pierwsza wystawa w 2018 roku


Dodał, że pierwsza ekspozycja w muzeum zostanie najprawdopodobniej otwarta w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Przed dwoma tygodniami dyrektorzy obu muzeów uzgodnili sposób rozdzielenia dokumentacji i podpisali porozumienie, które umożliwia przeprojektowanie i wykorzystanie pierwszego projektu głównego pawilonu na potrzeby Muzeum Historii Polski - powiedział Fałkowski.


Zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej stacjonujące w Cytadeli jednostki wojskowe są teraz przenoszone w inne miejsca. Architekci z pracowni WXCA finalizują obecnie prace nad projektem rozbudowanego kompleksu muzeów, który współtworzyć będą otwarte w 2015 roku Muzeum Katyńskie, Muzeum X Pawilonu oraz planowane gmachy muzeów Wojska Polskiego i Historii Polski.


W centralnej części założenia powstanie plac Gwardii, a pod nim parking podziemny dla odwiedzających i pracowników placówek.

 

Teren Cytadeli Warszawskiej, fot. PAP/Jakub Kamiński

 

am/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie