GPS będzie dokładniejszy. Jego precyzyjność wzrośnie do kilku centymetrów

Technologie
GPS będzie dokładniejszy. Jego precyzyjność wzrośnie do kilku centymetrów
Pixabay/DariuszSankowski

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nowe algorytmy, które pozwolą na zwiększenie precyzyjności systemów GPS - z kilku metrów nawet do kilku centymetrów. Dokładny system geolokacji przyda się m.in. kierowcom.

Z systemu nawigacji korzysta na co dzień wiele osób. Jego zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi informacji o położeniu oraz ułatwienie poruszania się po terenie. Obecnie system ten działa z dokładnością do kilku metrów, co w niektórych przypadkach nie jest wystarczające.

 

Systemy GPS rejestrują lokalizację oraz prędkość poprzez zmierzenie czasu, w jakim użytkownik otrzymuje sygnały od czterech lub więcej satelitów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. W ten sposób jego położenie określane jest z dokładnością do 10 metrów. Metoda ta została niedawno dopracowana poprzez technikę Różnicowego GPS (DGPS), która zwiększa precyzyjność systemu do 1 metra.

 

Teraz zespół badaczy z Kalifornii opracował metodę, która uzupełnia dane GPS o wskazania z innych czujników (żyroskopu lub pola elektromagnetycznego) zwiększając jego dokładność do kilku centymetrów.

 

Nie jest to metoda nowa, jednak w przeszłości pomysł ten wymagał wykorzystania drogiego i mniej dostępnego sprzętu. Nowy jest natomiast algorytm, który redukuje ilość mocy obliczeniowej i przetwarzania, co czyni technologię bardziej przystępną. Dzięki dostępności przyniesie korzyść szczególnie kierowcom i zakończy długotrwałe szukanie właściwych adresów na mapie.

 

IEEE Xplore, conowego.pl

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze