Sekretarz stanu USA namawia Albanię na reformy i walkę z korupcją. W tle wejście do UE

Świat
Sekretarz stanu USA namawia Albanię na reformy i walkę z korupcją. W tle wejście do UE
PAP/EPA/STR
Sekretarz stanu USA namawia Albanię na reformy i walkę z korupcją. W tle wejście do UE.

Sekretarz stanu USA John Kerry przybył w niedzielę do Albanii, by namawiać tamtejsze władze do przyjęcia pakietu reform konstytucyjnych, m.in. w walce z korupcją, które mogłyby zwiększyć szanse tego kraju na przystąpienie do Unii Europejskiej.

Wizyta Kerry'ego, uzgodniona zaledwie na cztery godziny przed przylotem polityka do Tirany, była pokazywana na żywo w albańskiej telewizji. Pokazano tam m.in. tłumy ustawiające się wzdłuż trasy przejazdu szefa amerykańskiej dyplomacji.

 

W Tiranie Kerry spotkał się z premierem Edim Ramą oraz z przywódcami opozycji.

 

Dobry kierunek

 

- Wszystko wyraźnie wskazuje na to, że wasz kraj idzie we właściwym kierunku i Albańczycy powinni być z tego bardzo zadowoleni. Jesteście na dobrej drodze - powiedział amerykański minister na wspólnym wystąpieniu po rozmowach z Ramą.

 

- Wiem, jak trudna jest walka z tymi, którzy z radością unikają odpowiedzialności - dodał, odnosząc się, według agencji Reutera, do skorumpowanych polityków i innych osobistości życia publicznego.

 

Doradcy szefa dyplomacji USA przekazali, że Kerry będzie nalegał w rozmowach z albańskimi przywódcami na jak najszybsze przyjęcie pakietu reform.

 

Ćwierć wieku współpracy z Waszyngtonem

 

Premier Albanii zauważył, że w tym roku mija 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Tiraną a Waszyngtonem. - Nasz wspólny cel, mając na uwadze bezpośrednie konsekwencje (przyjęcia pakietu) reform dla przystąpienia do UE, to zagłosowanie w marcu w parlamencie za pakietem konstytucyjnych reform. Jestem przekonany, że odniesiemy sukces - powiedział Edi Rama.

 

Kiedyś jedno z byłych państw bloku komunistycznego - Ludowa Socjalistyczna Republika Albanii, a obecnie sojusznik NATO, nadal walczy z przenikaniem się polityki i świata przestępczego. Parlament w Tiranie przygotowuje się obecnie do przyjęcia pakietu reform, które doprowadziłyby m.in. do powstania w kraju urzędu antykorupcyjnego na wzór Federalnego Biura Śledczego (FBI) w USA. W grudniu zeszłego roku albańscy deputowani zatwierdzili przepis, który pozbawił stanowisk wszystkich karanych w przeszłości przedstawicieli w polityce i administracji państwowej.

 

Pomoc na sądy i policję

 

Stany Zjednoczone wspierają Albanię finansowo, np. przekazały jej do tej pory 20 mln dolarów na reformę wymiaru sprawiedliwości i organów porządku publicznego. W zamian władze w Tiranie przekazały m.in. 15 tys. ton amunicji z czasów sowieckich kurdyjskim bojownikom i irackim siłom bezpieczeństwa walczącym z Państwem Islamskim (IS) oraz wysłały niewielki kontyngent do Afganistanu - poinformował przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie