"Projekt świadkowie. Pola malowane krwią" - przejmujący reportaż o rzezi wołyńskiej

Polska
"Projekt świadkowie. Pola malowane krwią" - przejmujący reportaż o rzezi wołyńskiej
Polsat News

Reportaż Łukasza Szeleckiego przedstawia makabryczne wspomnienia trzech osób, które przeżyły rzeź wołyńską. "Nie ma złych narodów, są tylko złe organizacje i złe ideologie" - podsumowuje jeden z ocalałych. Choć od tamtych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, a po spalonych wsiach nie ma śladu, tragiczne dni z najdrobniejszymi szczegółami zapisały się w pamięci bohaterów reportażu.

Rzeź wołyńska to masowa czystka etniczna dokonana przez ukraińskich nacjonalistów w okresie od lutego 1943 r. do lutego 1944 r. Jej kulminacja przypada na lato 1943 r. Brutalne mordy miały miejsce na obszarze byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny wchodzącego w skład Komisariatu Rzeszy Ukraina), później przeniosły się także na inne tereny kraju.


Ofiarami brutalnych mordów byli głównie Polacy, ale także przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń oraz Ukraińcy, którzy odważyli się ostrzegać przed napaściami i pomagać swoim sąsiadom. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Historycy szacują, że na Wołyniu może być to ok. 50-60 tys. zamordowanych Polaków.


Rzeź wołyńska zakwalifikowana jest przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo.

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie