Zmarł twórca fokarium na Helu, prof. Krzysztof Skóra

Technologie
Zmarł twórca fokarium na Helu, prof. Krzysztof Skóra
PAP/Piotr Wittman
Zmarł twórca fokarium na Helu, prof. Krzysztof Skóra.

Zmarł prof. Krzysztof Skóra - wybitny biolog, specjalista z zakresu ichtiologii, pomysłodawca, założyciel i wieloletni kierownik mieszczącej się w Helu Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor zmarł w sobotę. Miał 65 lat.

O śmierci prof. Skóry poinformowały na stronie internetowej uczelni władze Uniwersytetu Gdańskiego. "Z ogromną przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego naukowca, znakomitego dydaktyka, dla którego nauka była prawdziwą pasją. Żegnamy twórcę i Dyrektora Stacji Morskiej w Helu, laureata wielu nagród m.in. Szwedzkiej Nagrody Bałtyku (Swedish Baltic Sea Water Award) przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku oraz Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni" - brzmi wpis zamieszczony na stronie.

 

Urodzony w 1950 roku w Gdyni Krzysztof Skóra był inicjatorem powstania Stacji Morskiej na Helu. Stacja ta powstała w 1992 r. i jest jedyną tego typu placówką w Polsce.

 

Stworzył stację morską i fokarium

 

Prowadzi ona badania dotyczące ekologii ryb i sposobów ochrony rzadkich gatunków bałtyckiej flory i fauny. Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich, występujących w polskiej części Bałtyku, m.in. foki szarej. Zgodnie z intencją prof. Skóry celem jej działania jest m.in. przywrócenie populacji fok szarych na polskim wybrzeżu.

 

Częścią stacji jest m.in. jedyne w Polsce Fokarium, w którym prowadzi się badania nad tymi zwierzętami. Trafiają do niego także znajdowane na polskich plażach foki wymagające pomocy weterynaryjnej. Poza badaniami naukowymi stacja morska prowadzi też bardzo bogaty zestaw zajęć edukacyjnych skierowanych zarówno do uczniów ze wszystkich typów szkół, jaki i do dorosłych.

 

Rocznie co najmniej tysiąc naukowców i studentów uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez stację. W ramach tzw. błękitnej szkoły, czyli lekcji ekologii i biologii morza miejsce to każdego roku odwiedza około 5 tys. uczniów, a Fokarium gości około 450 tys. osób rocznie.

 

Dzięki staraniom prof. Krzysztofa Skóry stacja była rozbudowywana w ramach projektu nazwanego "Błękitna wioska".

 

Badania nad gatunkami inwazyjnymi

 

Sam profesor Skóra prowadził badania nad wpływem nowo pojawiających się w Bałtyku gatunków fauny, tzw. gatunków inwazyjnych, na stan ekosystemu wód przybrzeżnych. Za te badania w 2008 r. prof. Skóra otrzymał Szwedzką Nagrodę Bałtyku ustanowioną przez rząd szwedzki w 1999 r. i przyznawaną osobom, organizacjom, miastom lub instytucjom, które mają szczególne zasługi dla ochrony i poprawy stanu wód bałtyckich oraz ich życia biologicznego.

 

W uzasadnieniu wyboru polskiego laureata napisano wówczas, że prowadzone przez niego badania "są najwyższej jakości", a doskonałe programy edukacyjne przygotowywane w Stacji "wzbudzają zainteresowanie ochroną Bałtyku wśród społeczeństwa, szczególnie wśród ludzi młodych".

 

Prof. Krzysztof Skóra był członkiem Polskiej Akademii Nauk, należał też do Komitetu Badań Morza oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie