Wszystko o "Rodzina 500+" w Polsat News

Polska
Wszystko o "Rodzina 500+" w Polsat News
Polsat News

Kto, gdzie, kiedy i na jakich warunkach dostanie 500 zł na dziecko - w Polsat News w sobotę od rana Przemysław Talkowski, wraz z ekspertami, odpowiadał na pytania związane z programem "Rodzina 500+". Naszym gościem była m.in. minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

500 zł miesięcznie, 6 tys. zł rocznie, 108 tys. zł w ciągu 18 lat


- 500 zł miesięcznie otrzymają rodzice na każde drugie i kolejne dziecko, a na każde dziecko rodziny mniej zamożne, które spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę lub 1200 zł na osobę w przypadku rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne - red). Daje to 6 tys. zł rocznie i 108 tys. zł w ciągu 18 lat – powiedział dyrektor departamentu polityki rodzinnej Olgierd Podgórski.

 

- Rodzice nie muszą być w związku małżeńskim - sprecyzował Podgórski. - Programem "500+" objęte są wszystkie rodziny bez względu na stan cywilny rodziców. Także rodziny w związkach nieformalnych oraz samotni rodzice - zaznaczył.

 

 
Każda rodzina spełniająca wymagania programu otrzyma "na rękę" 500 zł, które nie jest objęte podatkiem dochodowym. - Rodzina nie dzieli się z fiskusem. Pieniądze idą w pełni na potrzeby dziecka - podkreślił Podgórski.


W przypadku kiedy jeden z rodziców pracuje w innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, rodzina także uprawniona jest do świadczenia wychowawczego.


500 zł otrzymają także cudzoziemcy, którzy otrzymali kartę pobytu w Polsce w związku z wysokimi kwalifikacjami na rynku pracy lub w związku z zezwoleniem na pracę powyżej sześciu miesięcy i zamieszkują w Polsce z całą rodziną.


Każda rodzina będzie otrzymywała 500 zł do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

 

 
Rodziny nie muszą dokumentować na co wydają pieniądze z programu "500+". - Pieniądze przeznaczone są na wszelkie cele, które związane są z wychowaniem dziecka, ale także na utrzymanie mieszkania - zaznaczył Podgórski.

 

Wnioski można składać od 1 kwietnia


- Świadczenie otrzyma każda rodzina, która złoży wniosek. Świadczenie nie jest przyznawane z urzędu - podkreślił Podgórski. Dyrektor departamentu polityki rodzinnej poinformował, że wzór wniosku powinien być gotowy w przyszłym tygodniu.


Podgórski zapowiedział, że będzie to bardzo prosty wniosek, szczególnie dla rodzin, które mają dwoje lub więcej dzieci i będą musiały poinformować jedynie o składzie rodziny.


Trochę bardziej skomplikowany będzie wniosek dla rodzin z jednym dzieckiem. Podgórski wyjaśnił, że taki wniosek będzie zawierał załączniki, w których trzeba będzie przedstawić dochody.

 


- Program rusza 1 kwietnia i od tego dnia będzie można składać wnioski - powiedział dyrektor departamentu. - W pierwszym okresie można złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy i rodzina otrzyma wyrównanie od 1 kwietnia, czyli nawet jak rodzina złoży wniosek 30 czerwca (w ostatni dzień pierwszego okresu - red.), to pieniądze dostanie od 1 kwietnia - podkreślił Podgórski.


Do programu można przystąpić w każdym momencie, jednak jeżeli wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, pieniądze będą wypłacane począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

 


- Program realizują samorządy - zaznaczył Podgórski. - Wnioski będzie można składać w urzędzie miasta, ośrodku pomocy społecznej lub innym miejscu, które wyznaczy gmina, jako punkt realizujący świadczenie - dodał.


Rodziny zastępcze lub osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą musiały składać wnioski w powiecie.

 

500 zł nie wliczane do dochodu, wniosek raz do roku


- 500 zł nie jest wliczane do dochodu, kiedy staramy się o świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne czy z funduszu alimentacyjnego. Osoby, które w tej chwili otrzymywały pomoc ze świadczeń z pomocy społecznej, po otrzymaniu 500 zł, nie stracą tych świadczeń - tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.


Minister przypomniała, że kryterium dochodowe w pomocy społecznej wynosi 514 zł, a kryterium dostępu na pierwsze dziecko w programie "500+" - 800 zł lub 1200 zł w przypadku rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne. - W związku z tym każda rodzina, która korzysta z pomocy społecznej dostanie 500 zł - podsumowała Rafalska.

 


- To na urzędniku spoczywa obowiązek potwierdzenia danych związanych z zaświadczeniami z urzędu stanu cywilnego, urzędu skarbowego czy rejestru, jeżeli dotyczy to dziecka niepełnosprawnego - wyjaśniła minister. To nie rodziny będą musiały udowadniać ile mają dzieci. 

 

- W przypadku, kiedy rodzina stara się o świadczenie na pierwsze dziecko, a nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych - czyli ryczałt i rolnicy - będzie musiała złożyć wniosek o swojej sytuacji dochodowej – podkreśliła minister.


Wniosek trzeba będzie składać co roku. - W tym roku wniosek będzie obowiązywał od 1 kwietnia do 30 września. W ciągu roku zmieniają się sytuacje dochodowe, dlatego trzeba składać wniosek raz do roku - wyjaśniła Rafalska. Od przyszłego roku okres zasiłkowy będzie rozpoczynał się 1 października.

 

 

Szkolenia dla urzędników od piątku, wypłaty od końca kwietnia


Szkolenia dla urzędników obsługujących przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków w programie "500+" rozpoczną się w piątek - poinformowała w Polsat News minister Rafalska. - Wielogodzinne szkolenia odbędą się w całej Polsce, wszystkie samorządy mogą delegować swoich pracowników - dodała minister.


Szkolenia obejmą także obsługę informatyczną systemu, chociaż, jak powiedziała Rafalska, część pracowników w samorządach działa już na podobnych systemach informatycznych i jest przygotowana. - Dla pracowników dostępny będzie także podręcznik oraz instruktaż szkoleniowy - podkreśliła minister.


- Pierwsze wypłaty powinny się dokonać do końca kwietnia, ale nie znaczy to, że wszystkie wnioski zostaną w tym tempie obsłużone - podkreśliła minister. - Nie zachęcałabym, żeby wszyscy gremialnie złożyli wnioski 1 kwietnia. Wnioski będą obsługiwane w kolejności składania - zaznaczyła.


Wniosek można będzie złożyć osobiście, drogą elektroniczną lub wysłać pocztą tradycyjną do urzędu miasta.

 


Świadczenie w przypadku rozwodu


Rodzina z jednym dzieckiem, żeby uzyskać świadczenie, maksymalnie może zarobić 2400 zł netto. Jeżeli 800 zł na osobę w rodzinie zostanie przekroczone - choćby o 1 zł - świadczenie nie będzie przysługiwać.

 


W przypadku rozwodu rodziców, kiedy mężczyzna ma dziecko z jednego i z drugiego związku, ale dziecko mieszka z matką, to kobieta - jeżeli nie spełnia kryterium dochodu - nie otrzyma świadczenia.


Nawet jeżeli mężczyzna mieszka z drugim dzieckiem i drugą partnerką, ale jako rodzina nie spełniają kryterium, to także nie otrzymają świadczenia.


- Kluczowe jest miejsce zamieszkania dziecka. Dziecko jest w składzie rodziny z rodzicem, przy którym zamieszkuje - wyjaśnił dyrektor departamentu polityki rodzinnej Olgierd Podgórski.


W przypadku opieki naprzemiennej, jeżeli w związku jednego z rodziców jest dwoje lub więcej dzieci, wtedy rodzice podzielą się świadczeniem. - Wysokość podziału świadczenia będą ustalali urzędnicy, na podstawie dołączonego wyroku sądu - podkreślił Podgórski.

 

 

Wypłata świadczenia

 

Dyrektor departamentu polityki rodzinnej Olgierd Podgórski wyjaśnił również, w jaki sposób wypłacane będzie świadczenie. - Najbardziej popularny sposób wypłaty tych środków to będzie przelew na konto danej osoby. Będziemy mogli także pójść do urzędu - poinformował.

 

W przypadku małych miejscowości, gdzie nie ma oddziałów banku, istnieje możliwość wypłaty gotówki w urzędzie gminy. Pieniądze może przynieść również listonosz.

 

Należy pamiętać, że pieniądze ze świadczenia są nieopodatkowane. - To jest 500 zł netto dla rodziny, żadnych podatków, żadnych składek. To świadczenie wychowawcze nie jest wskazywane również w zeznaniu podatkowym - przypomniał Podgórski.

 

 

Związki po przejściach

 

W przypadku związku kobiety i mężczyzny, którzy byli kiedyś w związkach małżeńskich i mają dzieci z poprzednich małżeństw, świadczenie nie przysługuje. - W tej sytuacji są to dwie odrębne rodziny. Gdyby stan faktyczny uległ zmianie i zawarliby związek małżeński to na drugie dziecko mają 500 zł, a na pierwsze w przypadku spełnienia kryterium dochodowego - tłumaczył dyrektor departamentu polityki rodzinnej.

 

Gdy pojawi się trzecie, wspólne dziecko, jest to rodzina pięcioosobowa i sytuacja ulega zmianie. - Rodzice otrzymują wtedy 1000 zł miesięcznie na dwójkę dzieci. Na pierwsze dziecko otrzymają pieniądze, jeśli dochód netto na osobę nie przekracza 800 zł - dodał Podgórski.

 

Dzieci adoptowane i rodziny zastępcze

 

Podgórski tłumaczył, że dziecko adoptowane jest traktowane tak samo jak dziecko biologiczne. -  Rodziny zastępcze również otrzymają to świadczenie - na każde dziecko bez względu na kryterium dochodowe - dodał Podgórski.

 

Wniosek w przypadku rodzin zastępczych trzeba złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

 

 

Polsat News

prz/mr/luq/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie