Rozmowy bilateralne prezydenta Andrzeja Dudy w Monachium

Świat
Rozmowy bilateralne prezydenta Andrzeja Dudy w Monachium
Polsat News

Zakończyły się rozmowy dwustronne prezydenta Andrzeja Dudy podczas 52. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Prezydent spotkał się z prezydentami: Ukrainy, Chorwacji, Słowenii, Estonii i Bułgarii oraz premierami: Francji, Libanu i Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda zgodnie z planem spotkał się najpierw z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował po południu na konferencji prasowej, że w dniach 3-4 marca odbędzie się w Warszawie pierwsze posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu prezydenckiego. – Spotkamy się z naszymi parterami ukraińskimi i rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego - powiedział Szczerski.

 

Rozmowa dotyczyła również rozwoju wypadków na Ukrainie i wydarzeń związanych ze zmianami ustrojowymi na Ukrainie i ich konsekwencjami dla procesu pokojowego.

 

Projekt ABC

 

Andrzej Duda rozmawiał w Monachium także w formacie ABC (Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne) z prezydentami Chorwacji, Słowenii, Estonii i Bułgarii.

 

- Rozmowy dotyczyły przyszłości projektu ABC, jego kolejnych kroków. Chodzi o to, aby stworzyć platformę współpracy między państwami międzymorza, która miałaby bardzo konkretny charakter wspólnych inwestycji publicznych w infrastrukturę, która połączyłaby osią północ-południe tę część Europy - wyjaśnił Szczerski.

 

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović w rozmowie z prezydentem Polski zapowiedziała, że latem tego roku odbędzie się duża konferencja ABC w Chorwacji z udziałem biznesu i organizacji pozarządowych. - Po to, by ten projekt polityczny, który zainicjowali prezydenci Polski i Chorwacji zaczął przybierać także kolejnych uczestników procesu - poinformował Szczerski.

 

Francja i Polska przeciw ministrefie Schengen

 

Prezydent Andrzej Duda odbył również długą rozmowę z premierem Francji, która dotyczyła kwestii przyszłości polityki europejskiej, zwłaszcza kwestii migracyjnej. - Padła deklaracja, że oba państwa będą sprzeciwiały się formule mini Schengen w Europie. Schengen jest wartością niepodzielną, powinna obejmować wszystkich tych, którzy są w stanie skutecznie bronić granic Unii Europejskiej i nikt nie może być ze strefy wykluczony. Albo uratujemy Schengen wspólnie, albo będzie ona powracającym marzeniem - powiedział prezydencki minister.

 

Prezydent Polski razem z premierem Francji rozmawiali również o tegorocznym szczycie NATO w Warszawie. - O tym, że szczyt musi pokazać jedność Sojuszu i jego wrażliwość na wszystkie wyzwania, które dzisiaj przed Sojuszem stoją na Południu i Wschodzie. Między Polską i Francją jest zgoda co do tego, że każdy kraj powinien być zarówno odbiorcą jak i uczestnikiem systemu bezpieczeństwa - poinformował Szczerski.

 

Kryzys humanitarny na Bliskim Wschodzie

 

Jedną z ostatnich rozmów dwustronnych było spotkanie z premierem Libanu. - Niezwykle ciekawa i bardzo emocjonalna dyskusja na temat kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie i na temat tego, w jaki sposób Europa pomoże w tym kryzysie - ocenił Szczerski.

 

Ostatnim rozmówcą był premier Czarnogóry. -  Pan prezydent ponownie zaprosił Czarnogórę na szczyt NATO w Warszawie - podsumował Krzysztof Szczerski.

 

Polsat News

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie