Kryzys transportowy: rozmowy ws. zezwoleń na przewozy drogowe w przyszłym tygodniu w Moskwie

Polska
Kryzys transportowy: rozmowy ws. zezwoleń na przewozy drogowe w przyszłym tygodniu w Moskwie
Polsat News

Taką informację przekazują Rosjanie, ale polska strona nie ma jeszcze potwierdzenia terminu - poinformowało RMF FM. 1 lutego wygasły rosyjskie zezwolenia na przewozy drogowe z Polski do Federacji Rosyjskiej. Strony nie osiągnęły jak dotąd porozumienia w tej sprawie. Ostatnie, trzydniowe rozmowy, zakończyły się fiaskiem.

Przedstawiciele polskiego rządu liczą na szybkie rozwiązanie problemu, na którym obie strony tracą. Ostatnia decyzja Ukraińców, którzy zablokowali rosyjski transport ciężarowy przez ich terytorium sprawia, że Rosjanie praktycznie stracili możliwość omijania Polski w drodze na Zachód.


Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. były ważne do 31 stycznia 2016 r. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.


W grudniu ubiegłego roku Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej między Polską a Rosją z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy oboma krajami. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.


RMF FM, PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze