Kłopoty organizatorów igrzysk w Rio. Laboratorium antydopingowe może stracić akredytację

Sport
Kłopoty organizatorów igrzysk w Rio. Laboratorium antydopingowe może stracić akredytację
Olimpijski park wodny w Rio de Janeiro, fot. PAP/EPA/Antonio Lacerda
Olimpijski park wodny w Rio de Janeiro

Na niespełna pół roku przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro miejscowe laboratorium antydopingowe może stracić akredytację WADA - Światowej Agencji Antydopingowej. Do 18 marca musi dostosować się do wymagań stawianych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Pierwsze ostrzeżenie laboratorium dostało w listopadzie, kiedy zostało umieszczone na tzw. czarnej liście. W wydanym teraz przez WADA oświadczeniu napisano, że Brazylijczycy mają czas do 18 marca, by spełnić wszystkie wytyczne. Jeśli tak się nie stanie, automatycznie zostanie odebrana akredytacja.

 

"To konsekwencja wcześniejszych zaniedbań. Nadal nie zostały spełnione podstawowe wymagania" - napisano.

 

Kłopot na igrzyska

 

Jeśli zalecenia WADA nie zostaną wprowadzone, wówczas wszystkie pobrane w trakcie igrzysk próbki będą musiały być przewożone do innego laboratorium poza Brazylią. Już raz był taki przypadek. W czasie piłkarskiego mundialu w 2014 roku wszystkie materiały były wysyłane do Szwajcarii.

 

Dyrektor medyczny w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim Richard Budgett powiedział, że należy zrobić wszystko, by laboratorium w Rio de Janeiro działało prawidłowo. - Oczywiście będziemy jednak przygotowani na taką ewentualność, że próbki będzie trzeba wysyłać do innego kraju - zaznaczył jednak.

 

Igrzyska w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze