Historyczne spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem. Franciszek: nareszcie

Świat
Historyczne spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem. Franciszek: nareszcie
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Po prawie dwugodzinnej rozmowie papież Franciszek i patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podpisali wspólną deklarację. Było to pierwsze od blisko tysiąca lat spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. Do historycznego wydarzenia doszło na Kubie.

Papież Franciszek, witając się w piątek z patriarchą Cyrylem na lotnisku w Hawanie powiedział: "Nareszcie.". Następnie dodał: "Jesteśmy braćmi", a potem powtórzył te słowa kilka razy.

 

Patriarcha Cyryl powiedział papieżowi, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań.

 

Wspólna deklaracja

 

W deklaracji podpisanej w Hawanie po dwugodzinnej rozmowie papież i patriarcha stwierdzili: "Proces integracji europejskiej, zapoczątkowany po wiekach krwawych konfliktów, został powitany przez wielu z nadzieją jako gwarancja pokoju i bezpieczeństwa".

 

"Zachęcamy do czujności, by nie doszło do integracji, która nie szanowałaby tożsamości religijnej" - głosi dokument.

 

"Chociaż pozostajemy otwarci na wkład innych religii do naszej cywilizacji, jesteśmy przekonani, że Europa powinna być nadal wierna swym chrześcijańskim korzeniom. Prosimy chrześcijan Europy Wschodniej i Zachodniej, by zjednoczyli się, aby razem głosićświadectwo Chrystusa i Ewangelii po to, by Europa zachowała swą duszę, ukształtowaną przez dwa tysiące lat tradycji chrześcijańskiej" - podkreślono w deklaracji.

 

Mowa w niej też jest o tym, że w wielu krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki trwa "eksterminacja chrześcijan".

 

W sali, gdzie rozmawiali, wystawiono prezenty. Papież przywiózł dla Cyryla relikwięświętego Cyryla i kielich. Patriarcha moskiewski - kopię ikony Matki Bożej Kazańskiej. W sierpniu 2004 roku zaginiony na początku XX wieku oryginał ikony, symbol chrześcijańskiej tradycji narodu rosyjskiego, podarowany następnie Janowi Pawłowi II, został przez niego wysłany ówczesnemu patriarsze Aleksemu II. Ikonę, która znajdowała się w papieskim apartamencie, zawiozła do Moskwy delegacja Stolicy Apostolskiej. Nie udało się przy okazji jej przekazania zorganizować spotkania Jana Pawła II i Aleksego II, choć Watykan miał na to nadzieję.

 
"Otworzy nowy rozdział"
 

Historyczne spotkanie papieża i patriarchy na Kubie to rezultat długich potajemnych rokowań między Watykanem a rosyjską Cerkwią i zarazem realizacja wcześniejszego założenia, że pierwsze takie wydarzenie powinno odbyć się na neutralnym terenie. Dominuje przeświadczenie, że  otworzy nowy rozdział po dziesięciu wiekach podziałów między katolikami i prawosławnymi.


Komentatorzy podkreślają, że jest szansa na to, iż chrześcijańska Europa zacznie oddychać dwoma płucami: zachodnim i wschodnim.

 

Ale paradoksalnie jest to też, dodają watykaniści, swoista porażka Europy, bo miejscem historycznego, przełomowego stała się Kuba, położona 9 tysięcy kilometrów od Starego Kontynentu. To oznacza również, zauważa się, symboliczny koniec centralnego położenia Europy w życiu Kościołów chrześcijańskich.

 

Franciszek w Meksyku

 

W nocy polskiego czasu samolot  z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w stolicy Meksyku. Kraj jest celem jego 12. zagranicznej pielgrzymki od początku pontyfikatu. Na lotnisku w Meksyku Ojca św. powitał prezydent kraju Enrique Pena Nieto z małżonką.

 

Program wizyty papieża Franciszka w Meksyku obejmuje 5 dni. Bezpośrednio po przybyciu do Meksyku nie zaplanowano żadnych oficjalnych uroczystości z udziałem papieża.

 

PAP

mr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie