Falun: najlepszy wynik Justyny Kowalczyk w tym sezonie

PAP/EPA/Vegard Wivestad Grott

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną Pucharu Świata w Falun. To jej najlepszy występ w tym sezonie. Wygrała Norweżka Therese Johaug, dla której to już 13. zwycięstwo w obecnej edycji PŚ oraz 38. w karierze.

Johaug, która po raz 93. znalazła się na podium PŚ (debiutowała w 2007 roku), wyprzedziła rodaczki: Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg i Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Na piątej pozycji uplasowała się Amerykanka Jessica Diggins. Kowalczyk zabrakło do podium 15 sekund.

Polka ruszyła na trasę z numerem 10., o wiele wcześniej niż faworytki. Pobiegła dobrze i dość długo była na prowadzeniu. Wyprzedziła ją dopiero startująca z nr 32. Diggins. Zdecydowanie najlepsza w sobotę była Johaug, a Weng straciła do niej 18,6 s.

Kowalczyk wcześniej w tym sezonie była m.in. ósma na dystansie 10 km "klasykiem" w Dobbiaco (20 grudnia 2015).

W Falun rywalizowały jeszcze dwie reprezentantki Polski - Martyna Galewicz zajęła 69. miejsce, zaś Marcela Marcisz była 74. Sklasyfikowano 76 narciarek.