EBC: greckie banki nie potrzebują dalszej rekapitalizacji

Świat
EBC: greckie banki nie potrzebują dalszej rekapitalizacji
Protest przed parlamentem w Atenach, fot. PAP/EPA/Alexandros Vlachos
Protest przed parlamentem w Atenach

- Nie ma powodu, by wierzyć, że greckie banki będą wymagały dalszej rekapitalizacji, po tym jak otrzymały ostatnią transzę (pomocy - przyp. red.) 14,4 mld euro - powiedziała w sobotę szefowa rady wspólnego nadzoru Europejskiego Banku Centralnego Daniele Nouy.

- Plany kapitałowe zostały wypełnione, w związku z tym nie ma dalszej potrzeby na dalsze zapotrzebowanie kapitałowe - tłumaczyła Nouy greckiej gazecie "Agora".

 

Podkreśliła jednocześnie, że w tym roku greckie banki nie będą poddawane stress testom, ponieważ już w zeszłym roku przeszły przez bardzo "rygorystyczny" proces kontrolny. EBC przeprowadził w październiku kontrole jakości aktywów i stress testy czterech największych banków w Gecji.

 

Nouy wezwała jednak instytucje do wykorzystania "wszystkich możliwych narzędzi" do poradzenia sobie z problemem złych kredytów i do rozważenia nawet możliwości ich sprzedaży. - Wszystkie możliwości powinny być rozważone, ponieważ mamy szeroki zakres sytuacji - dodała.

 

Pomoc dla Hellady

 

W sierpniu ubiegłego roku Grecja i jej wierzyciele, czyli Europejski Bank Centralny, strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzgodnili warunki, na jakich udzielony został trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro. Reformy emerytalne, kolejne oszczędności budżetowe i prywatyzacja państwowych firm to najważniejsze wymogi kredytodawców.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie