Starcia greckiej policji z protestującymi w Atenach rolnikami
Grecka policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić protestujących w Atenach rolników. Wcześniej demonstranci, przeciwstawiający się reformie emerytalnej, obrzucili kamieniami budynek ministerstwa rolnictwa. Rolnicy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, protestują przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego i podwyższenia podatków.
Przed gmachem ministerstwa rolnictwa starło się z policją około 800 osób, które przyjechały do Aten z Krety. Demonstranci wybili wcześniej kamieniami kilka okien w siedzibie resortu i próbowali wedrzeć się do wnętrza budynku, przed czym powstrzymali ich funkcjonariusze.
- Rolnicy próbowali wypchnąć policję sprzed wejścia do ministerstwa. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, aby ich powstrzymać - relacjonował przedstawiciel policji.
Na piątek w Atenach zaplanowane są kolejne demonstracje przeciwników władz. Rolnicy zapowiadali, że ich protest w stolicy potrwa trzy dni.
Farmers vs. Riot Police, outside the Ministry of Rural Development and Food. #Greece #agrotes pic.twitter.com/LuD1uUHae7
— The Greek Analyst (@GreekAnalyst) luty 12, 2016
Blokada głównej autostrady w połnocnej części kraju
Wcześniej w tym tygodniu greccy rolnicy w ramach protestu zablokowali ruch na głównej autostradzie w północnej części Grecji, na drodze łączącej Ateny z Salonikami. Rolnicy rozpoczęli blokady 20 stycznia i od tego czasu rozszerzali je o autostrady i przejścia graniczne, skazując kierowców samochodów osobowych i ciężarówek na oczekiwanie w długich kolejkach. We wtorek odblokowano natomiast przejście graniczne z Bułgarią.
Outside MinAgric at #farmers protest#Greece #asfalistiko pic.twitter.com/XFxUGHvFKV
— Savvas Karmaniolas (@SavvasKarma) luty 12, 2016
Cipras nawołuje do dialogu
W środę premier Grecji Aleksis Cipras nawoływał protestujących do dialogu i wyraził gotowość do rozmów ze wszystkimi, których dotyczy reforma emerytalna. Przewiduje ona zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców.
Cipras zapewnił, że jego rząd zamierza dotrzymać uzgodnionych z międzynarodowymi wierzycielami środków oszczędnościowych. Wykluczył przedterminowe wybory. Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.
Riot police in front of agricultural ministry during clashes with #farmers from #Crete. #bailout #crisis #Greece pic.twitter.com/4ZvAb6eCsW
— Raphael Kominis (@arktouros) luty 12, 2016
PAP
Czytaj więcej