Rosyjskie aparaty Zenit wracają na rynek. Będą konkurować z Leiką

Technologie
Rosyjskie aparaty Zenit wracają na rynek. Będą konkurować z Leiką
Flickr/Michael Dorokhov/CC BY 2.0

Wskrzeszenia popularnej w czasach ZSRR marki ma się podjąć firma Rostech. Aparaty fotograficzne Zenit nie będą już jednak, jak w ubiegłym wieku, dostępne dla każdego. - Aparaty były w swoim czasie bardzo popularne. Teraz chcielibyśmy pozycjonować je jako rzecz ekskluzywną, analogicznie do aparatów Leiki - powiedział na łamach "Sputnika" Wasilij Browko, dyrektor firmy Rostech.

O możliwości powrotu do gry rosyjskiej marki Zenit wspominał już przed dwoma laty premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Nie ujawniono jeszcze szczegółów powrotu Zenitów na rynek, ale po raz pierwszy potwierdzono oficjalnie, że produkcja zostanie wznowiona.


Rostech, korporacja kontrolowana przez państwo, która podejmie się reaktywacji marki, jest właścicielem fabryki w Krasnogorsku, gdzie produkowano większość Zenitów, do roku 2005, kiedy marka zniknęła ze sklepowych półek.

 

Zenit w czasach ZSRR był jednym z najpopularniejszych aparatów fotograficznych dostępnych w krajach komunistycznych, bijąc rekordy sprzedaży. Były także oferowane na rynkach zachodnich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji i Anglii. Ze sprzedażą wynoszącą w sumie 15 mln egzemplarzy, zaliczane były do jednych z najpopularniejszych lustrzanek na świecie.


Sputnik.com

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie